آرشیو بلاگ

چگونه پوست خود را آبرسانی کنیم؟

فهرست عناوین

وقتی صحبت از آبرسانی پوست می‌شود، منظور آبرسانی لایه بیرونی پوست یا همان اپیدرم است. این لایه محافظتی از پوست دارای خواص محافظتی و دفاعی قابل توجهی در برابر تهاجم خارجی است. اگر غلظت رطوبت اپیدرم کمتر از 10 درصد باشد پوست دچار کم‌آبی می‌شود.

20 درصد از آب بدن ما را می‌توان در پوست پیدا کرد، بنابراین آبرسانی به پوست امری ضروری‌ محسوب می‌شود. پوستی که به خوبی آبرسانی شده باشد نرم، لطیف و درخشان است. نکته قابل توجه دیگر این است که آبرسانی پوست همچنین از سفت شدن و خارش پوست هم جلوگیری می‌کند.

خوشبختانه راه‌های متعددی برای تحقق این امر وجود دارد. از استفاده از محصولات آبرسان موضعی همچون کرم آبرسان و ژل آبرسان گرفته تا لایه برداری از پوست و نوشیدن آب همه و همه در حفظ رطوبت مورد نیاز پوست موثرند.

محصول پیشنهادی: ژل هیدرودرمی رز

آبرسانی پوست به چه معناست؟

آبرسانی به معنای جذب رطوبت هوا و سپس تزریق آب به سلول‌های بدن برای بهبود توانایی پوست در جهت جذب رطوبت و مواد مغذی است. اگر پوست شما کدر است و یا چین و چروک و خطوط ظریفی بر روی پوست صورت خود مشاهده می‌کنید، به این معناست که پوست شما کم‌آب شده است.

برای حل این مشکل باید پوست را تغذیه و آبرسانی کرد. خوشبختانه پوست ما به خودی خود دارای یک سد دفاعی برای جلوگیری از از بین رفتن آب موجود در پوست است.

چرا باید پوست خود را آبرسانی کنیم؟

زمانی که میزان رطوبت موجود در پوست شما به طور قابل توجهی کاهش یابد یا به اصطلاح دهیدراته شود، شما احتیاج به آبرسانی پوست خود دارید. دهیدراته شدن پوست ممکن است برای تمامی انواع پوست اعم از چرب، مختلط، خشک و معمولی رخ دهد. پوست کم آب یا دهیدراته معمولا کدر به نظر می‌رسد و نشانه‌هایی از پیری زودرس همچون چین و چروک سطحی و از دست دادن خاصیت ارتجاعی در آن دیده می‌شود.

ممکن است فکر کنید دهیدراته شدن یا کمبود آب پوست، فقط در پوست‌های خشک اتفاق می‌افتد اما آبرسانی به پوست درست مانند آبرسانی به بدن است. پوست هم مانند بدن برای رسیدن به بهترین وضع خود نیازمند داشتن آب کافی و رطوبت است.

 آیا آبرسانی همان رطوبت‌رسانی به پوست است؟

یکی از نکات مهم و قابل توجه تمایز قائل شدن بین آبرسانی پوست و مرطوب کردن آن است. آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌ها متفاوت از هم عمل می‌کنند.

اگر پوست کم‌آب و دهیدراته دارید باید آب را به طور فعال به پوست خود اضافه کنید. به دنبال یک سرم آبرسان با هیالورونیک اسید باشید که هزار برابر وزن خود آب را حفظ می‌کند. موادی مانند گلیسرین یا هیالورونیک اسید که آب را از محیط جذب و آن در پوست شما نگه می‌دارند، از انوع آبرسان پوست هستند. همچنین برای اینکه دچار دهیدراته شدن پوست نشویم باید آب کافی بنوشیم.

مرطوب نگه داشتن پوست، امری حیاتی برای حفظ سلامت و شادابی پوست است. پوستی که رطوبت کافی را در خود داشته باشد، دچار خشکی و کم آبی نمی‌شود.

مناسب‌ترین آبرسان یا مرطوب‌کننده برای پوست خود را بشناسید

نکته قابل توجه در زمینه آبرسانی و حفظ رطوبت پوست این است که هر آنچه که توسط مواد غذایی وارد بدن خود می‌کنیم به اندازه استفاده از محصولات مراقبتی که بر روی پوست خود اعمال می‌کنیم حائز اهمیت است. بنابراین سعی کنید که درروز به مقدار کافی آب بنوشید تا پوست خود را از درون آبرسانی کنید.

هنگامی که برای آبرسانی و تامین رطوب پوست خود به سراغ محصولات مراقبتی می‌روید توجه داشته باشید که محصولاتی قوی و متناسب با نوع پوست که سطح رطوبت آن را در تمامی فصول سال به اندازه درست حفظ می‌کنند تهیه نمایید.

 راه‌های آبرسانی به پوست

 • مصرف غذاهای حاوی آب فراوان

به طور کلی زمانی که غذاهایی که حاوی آب فراوان هستند را مصرف می‌کنید به هیدراسیون کردن یا آبرسانی پوست خود کمک کرده‌اید. سبزیجات و میوه ها اغلب حاوی مقادیر قابل توجهی آب هستند که می تواند میزان رطوبت پوست را افزایش دهند. برای مثال میوه‌هایی مانند هندوانه، خیار، توت‌فرنگی و سبزیجاتی همچون کرفس حاوی مقدار قابل توجهی آب هستند که می توانند مکمل‌هایی عالی برای برنامه غذایی افراد باشد.

 • استفاده از دستگاه بخور و رطوبت ساز در محیط منزل

اضافه کردن یک دستگاه بخور و رطوبت ساز به محیط منزل می‌تواند فواید زیادی برای پوست داشته باشد. انجام این کار مخصوصا در فصول سرد سال که احتمال خشک شدن پوست در آن بیشتر است ضروری می باشد. اگر از خشکی پوست رنج می‌برید این کار یک روش عالی برای کاهش خشکی پوست می‌باشد.

 • استفاده از محصولات مراقبتی متناسب با نوع پوست

هنگام خرید و استفاده از محصولات مراقبتی پوست، باید اطمینان حاصل کنید که آن محصولات برای نوع پوست شما طراحی شده باشند. در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب رسانیدن به پوست خود شوید. برای مثال اگر پوستی خشک دارید، حتما از محصولات مختص پوست خشک استفاده نمایید تا به مراتب بهترین نتیجه را از آن‌ها بگیرید.

 • استفاده از مرطوب کننده مناسب

امروزه ضرورت استفاده روزانه از کرم‌ها و محصولات مرطوب‌کننده بر کسی پوشیده نیست. مرطوب‌کننده‌ای که برای جلوگیری از خشکی و در جهت حفظ رطوبت مورد نیاز پوست خود استفاده می‌کنید تاثیر بسزایی در آبرسانی پوست شما دارد. برای مثال اگر پوستی چرب دارید، حتما از مرطوب‌کننده‌های سنگین استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌های بر پایه آب بهترین نوع مرطوب‌کننده‌ برای پوست‌های چرب هستند چرا که به نحو احسن به آبرسانی و تغذیه پوست کمک می‌کنند.

 • حتما از ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده مداوم از ضد‌ آفتاب نقش بسزایی در حفظ رطوبت مورد نیاز پوست دارد. بدون کرم ضد آفتاب، پوست به راحتی در مقابل اشعه خورشید آسیب می‌بیند و در حفظ رطوبت خود با مشکل مواجه می‌شود. با استفاده منظم از ضد آفتاب و تمدید چندباره آن در روز از آسیب‌های ممکنه آفتاب به پوست خود جلوگیری کنید.

 • از ماسک‌ صورت استفاده کنید

ماسک‌های صورت می‌توانند برای پوست‌های خشک مفید باشند. بهترین زمانی که می‌توانید از این ماسک‌ها استفاده کنید پس از دوش گرفتن و زمانی است که منافذ در اثر گرما و رطوبت باز هستند. در این هنگام پوست بهتر مواد مغذی ماسک را به خود جذب می‌کند.

از آنجایی که ماسک صورت ناحیه دور چشم را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهد، سعی کنید در کنار استفاده از ماسک صورت، از ماسک دور چشم نیز برای آبرسانی دور چشم خود استفاده نمایید.

ماسک دور چشم خیار ARFA

 • از محصولات حاوی آلوئه‌ورا استفاده کنید

محصولات حاوی گیاه پر از خاصیت آلوئه‌ورا به آبرسانی پوست شما و تضمین سلامت این عضو مهم کمک می‌کنند. هنگامی که پوست رطوبت مورد نیاز خود را از دست می‌دهد، ممکن است تحریک شود. آلوئه‌ورا به کاهش سوزش و ترمیم آسیب ناشی از خشکی و تحریک پوست شما کمک می‌کند. محصولات حاوی آلوئه‌ورا با افزایش رطوبت پوست، داشتن پوستی سالم و شاد را تضمین می‌کنند.

 • شستشوی پوست صورت با آب خنک

شستن صورت و آبرسانی پوست

یکی از مواردی که می تواند باعث خشکی پوست شود استفاده از آب گرم یا داغ برای شستشوی پوست صورت است. بنابراین برای افراد با پوست خشک توجه به این نکته امری ضروری است تا از خشکی بیشتر پوست خود جلوگیری کنند.

 • آووکادو را به برنامه غذایی خود اضافه کنید

تغذیه و غذاهایی که روزانه مصرف می‌کنید تاثیر زیادی برسلامت پوست شما دارد. مواد غذایی بسیاری هستند که می‌توانید آن‌ها را در جهت حفظ و بهبود سلامت پوست خود به برنامه غذایی خود اضافه کنید. آووکادو یکی از افزودنی‌های مفید به برنامه غذایی شماست. با مصرف منظم آووکادو، چربی‌های سالم وارد بدن می‌شوند که این چربی‌های سالم باعث افزایش رطوبت پوست می‌شوند.

 • از روتین مراقبت از پوست متناسب با فصل استفاده کنید

هر فصل از سال، متناسب با نوع آب و هوایی که در آن غالب است تاثیر متفاوتی بر روی پوست می گذارد. در آب هوای سرد و خشک فصول سرد سال همچون پاییز و زمستان نیاز به استفاده از محصولات مرطوب‌کننده پوست متفاوت تری نسبت به فصول گرم سال داریم. تنظیم روتین مراقبت از پوست بر اساس فصل و نوع آب و هوا منتج به داشتن پوستی شاداب و سالم برای شما خواهد بود.

 • به طور مرتب از پوست خود لایه‌برداری کنید

لایه‌برداری منظم فواید بسیار زیادی برای پوست دارد. اگر به اندازه کافی لایه‌برداری را انجام ندهید، پوست شما سلول‌های مرده را جمع‌آوری می‌کند که این سلول‌های مرده کارکرد محصولات مراقبت از پوست را کاهش می‌دهند. همچنین با لایه‌برداری، کرم‌های مرطوب‌کننده هم کارایی خود را بر روی پوست شما بهتر نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که در انجام لایه‌برداری از پوست خود زیاده‌روی نکنید و این کار را بیشتر از یک الی دوبار در هفته انجام ندهید زیرا لایه‌برداری بیش از حد باعث تحریک پوست و ایجاد مشکلات مربوطه خواهد شد.

 • آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید

وقتی با مشکل خشکی پوست دست و پنجه نرم می‌کنید، توجه داشته باشید که از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهید این است که آب کافی برای حفظ رطوبت مورد نیاز پوست خود را به درستی تامین کنید. اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی آب می‌نوشید. حتی ممکن است زمانی که ورزش می‌کنید نیاز به نوشیدن آب بیشتری نسبت به حد معمول داشته باشید.

افراد با پوست چرب برای آبرسانی پوست خود چکار کنند؟

باور عمومی به این صورت است که افراد با پوست چرب با مشکل کم‌آبی یا دهیدراته شدن پوست خود مواجه نمی‌شوند. اما همانطورکه پیش از این هم اشاره شد واقعیت این است که انواع مختلف پوست می‌توانند با مشکل کم‌آبی یا دهیدراته شدن پوست مواجه شوند.

این استدلال که چون پوستی چرب دارید پس دچار کم‌آبی و دهیدراته شدن پوست نمی‌شوید، یک باور غلط است. برای افراد با پوست چرب، کم‌آبی می‌تواند منجر به تشدید و بیشتر شدن تولید چربی پوست گردد.

در افرادی که پوست چرب دارند، پوست قادر به حفظ رطوبت مورد نیاز خود نیست. با خروج رطوبت از لایه‌های اپیدرم پوست کم‌آب می‌شود و همین مسئله میزان تولید سبوم یا چربی را در پوست این دسته از افراد افزایش می‌دهد. برای حل این مشکل به دنبال آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌های بر پایه آب و غیر کومدون‌زا همچون ژل‌ها و لوسیون‌ها باشید. محصولات بهداشتی و مراقبتی بر پایه آب سبک‌تر هستند و باعث مسدود شدن منافذ پوست نمی‌شوند.

وقتی که صحبت از هیدراته نگه داشتن پوست می‌شود از کدام محصول باید استفاده گردد؟ آبرسان یا مرطوب‌کننده؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است برای همه ما ایجاد گردد این است که برای هیدراته کردن پوست باید از آبرسان استفاده کرد یا مرطوب‌کننده؟ پاسخ به این پرسش احتمالا استفاده از هر دوی این موارد است.

همانطور که پیش‌تر هم ذکر شد همه چیز بسته به نوع پوست شما دارد. اکثر کرم‌ها و محصولات موجود، هر دوی این کارها را انجام می‌دهند اما بهتر است از دو محصول آبرسان و مرطوب‌کننده جدا استفاده کنید. البته امروزه بیشتر محصولات هر دو کار آبرسانی و مرطوب‌کنندگی را انجام می‌دهند. ماسک‌های صورت از جمله محصولاتی هستند که کار آبرسانی و مرطوب‌کنندگی را به صورت همزمان انجام می‌دهند.

عواملی که باعث کم‌آبی یا دهیدراته شدن پوست می‌شوند

مشکلات پوستی همچون اگزما (در این شرایط سد محافظتی پوست بیشتر مستعد از دست دادن یکپارچگی خود است)

ننوشیدن آب کافی و تغذیه نامناسب

بودن در هوای گرم یا سرد

استفاده از صابون، شوینده‌ها و مواد شیمیایی

لایه برداری بیش از حد از پوست

حمام کردن با آب گرم یا داغ به مدت طولانی

برخی از بیماری‌ها هم ممکن است منجر به کم‌آبی پوست شوند

بیماری تیروئید

یائسگی در بانوان

دیابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *