آرشیو بلاگ

10 نکته طلایی برای داشتن پوست نرم

پوست 8698463486974896869

پوست بزرگترین اندام بدن است و مساحتی در حدود 20 متر مربع دارد. علاوه بر این، این یکی از نمایان ترین اندام ها است و بسیاری از افراد مایلند زمان و پول زیادی را برای مراقبت و سلامت آن صرف کنند. علیرغم محصولات، ابزارها و معجون های فراوان که برای پوست معجزه می کنند (در عین حال هزینه هنگفتی نیز به همراه دارد)  شما می توانید پوست طبیعی خود را تنها با مشتی مواد اولیه آشپزخانه معمولی و یک روال سخت کوش به دست آورید.

کنار گذاشتن فرمول های معمولی مملو از مواد شیمیایی خشن و بسته بندی شده در پلاستیک یکبار مصرف، اولین قدم عالی در انتخاب رژیم مراقبت از پوست تمیز و سبز است! در اینجا 10 نکته  برای داشتن پوست نرم، صاف و درخشان به طور طبیعی آورده شده است که در صورت عدم دسترسی به فروشگاههای معتبر و نام آشنا، می توانید این لوسیون و ماسک ها را خودتان در خانه به طور ارگانیک، تهیه کنید.

لایه برداری منظم پوست

یکی از مهمترین مراحل در مراقبت از پوست، لایه برداری منظم است. تمیز کردن لایه بالای پوست (مرده) باعث تولید کلاژن می شود، آکنه را دور نگه می دارد، گردش خون و تخلیه لنفاوی را افزایش می دهد و باعث می شود پوست به طرز شگفت انگیزی جوان شود. این  کار را می توان از نظر مکانیکی یا شیمیایی به دست آورد.

لایه بردارهای شیمیایی معمولاً اسیدهای آلفا یا بتا هیدروکسی هستند که با پوست واکنش نشان می دهند و پیوندهایی را که لایه فوقانی پوست را در کنار هم نگه می دارند، می شکنند. با این حال، این محصولات خشن همیشه با انواع پوست حساس – یا روال طبیعی مراقبت از پوست، در این مورد مطابقت ندارند. در عوض می توانید با ماساژ آرام با تفاله قهوه، نمک، شکر یا بلغور جو دوسر ، اثر مشابهی را به دست آورید.

لایه برداری بیش از حد می تواند باعث ایجاد حساسیت شود، بنابراین هفته ای دو یا سه بار لایه برداری پوست را انجام دهید.

پوست 8698463486974896869

از ضد آفتاب استفاده کنید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب منجر به جلوه چرم وحشتناکی می شود، پوستی که خشک و خشن  است، به طور بالقوه آویزان و دچار پیری زودرس می شود. استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 هر روز، حتی زمانی که هوا ابری است بسیار مهم است.  در روزهایی که پوست در معرض مستقیم آفتاب قرار می گیرد  باید هر دو ساعت یکبار از آن استفاده شود. گزینه های طبیعی و ایمن بهترین گزینه برای پوست شما و کره زمین است.

دمای دوش خود را کاهش دهید

آب داغ چربی طبیعی آن را از پوست دور می کند و به طور بالقوه به سلول های کراتینی که سد محافظ آن را ایجاد می کند آسیب می رساند. در حالی که خون در آب گرم به سمت پوست هجوم می آورد، آب سرد باعث می شود چهره ای درخشان ایجاد شود.

آب سرد رطوبت طبیعی را حفظ می کند و باعث سفت شدن منافذ می شود که منجر به پوستی نرم تر و شاداب تر می شود ، اما دوش گرفتن معمولی گرم همچنان برای از بین بردن آلودگی روزانه ضروری است.

مرطوب کردن پوست در حالی که مرطوب است

ممکن است توجه داشته باشید که مرطوب کننده های غنی تمایل دارند روی پوست خشک بمانند و یک پوشش چرب کنند که در اولین تماس با آب سریعا پاک می شود. پوست مرطوب به دلیل اینکه نفوذپذیری بیشتری دارد، نرم کننده ها را بسیار موثرتر از پوست های خشک جذب می کند و به محصولات آبرسان اجازه می دهد تا راحت تر نفوذ کنند.

در حالت ایده آل، هنگام استفاده از مرطوب کننده ها، پوست باید مرطوب باشد. بعد از دوش گرفتن  خود را به طور کامل حوله  پیچ نکنید، پوست را مرطوب بگذارید و محصول را ظرف پنج دقیقه به کل بدنتان بمالید.

روغن های بدن را در آغوش بگیرید

در حالی که مرطوب کننده ها هیدراتاسیون را ارائه می دهند، روغن ها این هیدراتاسیون را قفل می کنند. با دنبال کردن تونرها، سرم ها، کرم ها و لوسیون ها با یک روغن طبیعی، فاکتور نرم پوست خود را تقویت کنید. روغن نارگیل، روغن تخمه آفتابگردان، کره شیا، بادام شیرین و روغن انگور به اندازه کافی ملایم هستند که می توانند روی پوست استفاده شوند، هرچند وزن آنها متفاوت است. در مراقبت از پوست، محصولات باید سبک ترین تا سنگین ترین مورد استفاده قرار گیرند، معمولاً روغن ها آخرین لایه هستند.

توجه داشته باشید که برخی از روغن ها کمدوژنیک هستند و برای پوست های مستعد آکنه توصیه نمی شود. این بدان معنا نیست که هرگز نمی توان از آنها برای پوست های چرب استفاده کرد. روغن های مفید تمایل به تجزیه و جایگزینی روغن های بدی دارند که باعث ایجاد لک می شوند.

از محصولات دارای مواد خشک کننده اجتناب کنید

علیرغم ادعای مخالف آنها، بسیاری از محصولات مراقبت از پوست که از فروشگاه خریداری شده اند در واقع رطوبت پوست را از بین می برند زیرا حاوی ترکیبات سخت مانند رتینوئیدها، الکل، عطرهای مصنوعی، سورفاکتانت ها و مواد نگهدارنده است. صابون های سنتی و لایه بردارهای شیمیایی (یعنی AHA و BHA ) به ویژه در حال خشک شدن هستند و استفاده طولانی مدت می تواند باعث شود که پوست نتواند خود را مرطوب کند.

در عوض، به دنبال محصولاتی باشید که حاوی مواد طبیعی برای نرم شدن پوست هستند، مانند نیاسینامید ویتامین ب3 ، آلوئه ورا، کره شیا، ویتامین E  عسل، روغن آرگان و روغن نارگیل – یا محصولات مراقبت از پوست خود را در خانه تهیه کنید.

با دستگاه بخور بخوابید

خواب راحت احتمالاً قدیمی ترین و بی دریغ ترین راز زیبایی موجود است  و تقریباً هیچ هزینه ای ندارد. این هشت ساعت استراحت مهم زمانی است که بدن به کار می رود و تمام آسیب های ناشی از روز را برطرف می کند. مطالعات نشان می دهد که سلولهای پوست در هنگام خواب سریعتر از بیداری رشد می کنند، بنابراین مهم است که در این دوره حیاتی بازسازی ، هیدراته نگه داشته شود.

مرطوب کننده ها، دستگاه های مرطوب کننده مخصوصاً در زمستان مفید هستند، اما باید در تابستانهای مرطوب به طور طبیعی نیز استفاده شوند زیرا واحدهای تهویه مطبوع رطوبت را متراکم کرده و باعث تخریب پوست و سینوس ها می شوند.

 

پوست 8574187484185741874185741

به صورت خود دست نزنید

پوست نرم، پوستی شفاف و عاری از برجستگی و لکه هایی است که چشم انداز  زیبایی را قطع می کند. یکی از راههای اساسی برای تمیز نگه داشتن این مناطق مستعد شکستن این است که به سادگی از دست زدن به آنها خودداری کنید. یک مطالعه در سال 2015 روی 26 نفر نشان داد که ما حدود 23 بار در ساعت به صورت خود دست می زنیم ، این بیش از 300 فرصت برای انتقال باکتری ها از نوک انگشتان به صورت ما در روز است.

باکتری ها از تلفن های ما (که می تواند حدود 17000 کپی ژن باکتریایی را در خود جای دهد) ، صفحه کلیدها (که در هر اینچ مربع 32295 میکروب را پوشانده اند)، دسته های درها (محل نگهداری جوامع میکروبی با 700 جنس) و غیره به وجود می آید. بنابراین، این عادت استراحت چانه روی مشت شما دقیقاً بی ضرر نیست.

تیغ خود را عاقلانه انتخاب کنید

انسداد اپیدرمی دیگری که مانع نرمی بیشتر می شود، همچنین سوختگی  با تیغ کند، یا هرگونه سوزش همراه با اصلاح از آسیب های جدی است که ناخواسته به پوستمان وارد می کنیم. کسانی که تمایل دارند موهای بدن خود را رفع کنند، ممکن است به طور طبیعی به تیغ با تکنولوژی بالا و تیغه های بسیار تیغه ای با نوارهای مواد مرطوب کننده برسند. اما کارشناسان می گویند که تیغه های بیشتر منجر به اصطکاک بیشتر می شود.

به جای انواع پلاستیکی جدید، یک تیغ ایمنی قابل استفاده مجدد انتخاب کنید که از یک دستگاه محافظ برای جلوگیری از بریدگی استفاده می کند. مهم است که پوست را با کرم یا ژل آماده کنید و همیشه از تمیز و تیز بودن تیغه اصلاح  خود اطمینان حاصل کنید.

در نظر بگیرید که چگونه عوامل داخلی و خارجی بر پوست تأثیر می گذارد

پوست اغلب منعکس کننده رفاه داخلی است( رنگ رخسار خبر می دهد از سر درون). رنگ کدر پوست می تواند نشان دهنده کم آبی بدن باشد. رخنه موضعی ممکن است نشان دهنده حساسیت غذایی باشد. استرس، خواب ، عادات غذایی، مصرف آب ، هورمون ها و سن پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی ژنتیک هم نقش مهمی دارد.

علاوه بر این، عوامل خارجی باید در نظر گرفته شود. هوای سرد یا باد می تواند پوست را خشک، قرمز و تحریک کند. گرمای چسبنده می تواند تولید سبوم را افزایش داده و منجر به احتقان منافذ شود. با توجه به تاثیر خشک شدن آن بر پوست، بالا بردن تهویه مطبوع نیز راه حل نیست. سپس مسئله آلودگی هوا که رادیکال های آزاد آسیب رسان به سلول را در بر می گیرد، وجود دارد.

نکته پایانی

همه اینها نشان دهنده این است که رفاه پوست تحت تأثیر عوامل بی شماری است-برخی قابل کنترل هستند، برخی دیگر نه. هشت لیوان آب توصیه شده خود را در روز بنوشید، سبزیجات خود را بخورید، به اندازه کافی بخوابید زیرا پوست شما به احتمال زیاد از مزایای آن برخوردار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *