آرشیو بلاگ

10 عادت بدی که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شود

منافذ پوست 565469454588

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

 

منافذ مسدود شده پوست به راحتی در سطح پوست قابل مشاهده است و معمولا بزرگتر و تیره‌تر به نظر می رسند و اغلب منجر به ایجاد جوش های سرسیاه و جوش می شوند. اگر مسدود شدن منافذ پوست شما ادامه یابد، ممکن است با گذشت زمان بزرگ تر شوند که جلوه جالبی نخواهد داشت.

بنابراین، جلوگیری از مسدود شدن منافذ برای حفظ سلامت پوست ضروری است. برای این منظور، شما باید فاکتورهای متداول مسدود شده منافذ پوستی، از جمله هورمون ها، آلودگی و قرار گرفتن در معرض آفتاب را بشناسید و برای جلوگیری از چنین مشکلاتی گام بردارید.

منافذ پوست 151454545848

عاداتی که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شود

انسداد منافذ پوست اغلب از عادات ضعیف و نادرست مراقبت از پوست ناشی می شود. علاوه بر این، عوامل متعددی در زندگی روزمره می توانند در تجمع آلودگی، سلولهای مرده پوست و چربی در منافذ پوستی نقش داشته باشند که این امر احتمال گرفتگی منافذ پوست را افزایش می دهد. در ادامه به برخی از این عوامل خواهیم پرداخت.

 1. فشار دادن و دستکاری منافذ یا جوش های پوستی

برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست از دستکاری و فشار دادن جوش‌های خود جلوگیری کنید.

بسیاری از افراد جوش ها یا منافذ بزرگ پوست خود را می فشارند و باعث کشش پوست می شوند. این عادت اغلب می تواند منجر به تحریک و التهاب، همراه با ایجاد خطوط ریز شود، بنابراین باعث افزایش اندازه منافذ می شود.

علاوه بر این، با لمس جوش های خود می توانید باکتری ها، انواع آلودگی  و چربی را به صورت خود منتقل کنید که منجر به مسدود شدن منافذ و افزایش خطر عفونت می شود.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • به هیچ وجه به جوش های خود دست نزنید و از بیرون آوردن آنها خودداری کنید.
 • برای تعیین علت اصلی آکنه و دریافت درمان متناسب با پوست، با متخصص پوست خود مشورت کنید.
 1. لمس صورت به طور مکرر

معمول است که به طور ناخودآگاه چندین بار در طول روز صورت خود را لمس کنید. با این حال  این عادت می تواند تا حد زیادی بر سلامت پوست خصوصاً در مسدود شدن منافذ پوست شما تأثیر بگذارد.

از آنجا که دستان شما در طول روز با سطوح مختلف تماس دارند، آلودگی ها و باکتری های موجود بر روی دستان خود را مستقیماً به پوست صورت خود منتقل می کنید. این آلودگی می تواند در منافذ پوست شما جمع شده و منجر به انسداد منافذ و در نهایت جوش های پوستی شود.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • این کار را عادت آگاهانه کنید و از دست زدن به صورت خودداری کنید.
 • دستان خود را تمیز نگه دارید، به خصوص قبل از شستشوی صورت، با شستن آنها یا استفاده مکرر از ضد عفونی کننده، از تمیزی دستانتان اطمینان پیدا کنید.
 • به جای لمس صورت با دست خالی، از دستمال مرطوب استفاده کنید. اگر پوست چربی دارید، از دستمال مرطوب صورت با روغن درخت چای استفاده کنید تا پوست شما تمیز بماند.

3– پوست خود را به طور صحیح لایه برداری کنید

لایه برداری از پوست یک مرحله حیاتی برای هر روال مراقبت از پوست است زیرا باعث از بین رفتن آلودگی و سلول های مرده سطح پوست می شود. این نه تنها به جلوگیری از گرفتگی منافذ کمک می کند بلکه می تواند بقایا و چربی جمع شده در داخل منافذ را از بین ببرد.

عدم لایه برداری صحیح پوست و یا گذشتن کامل از این مرحله می تواند احتمال گرفتگی منافذ پوست را افزایش دهد. با این حال نباید که بیش از حد پوست خود را لایه برداری کنید و یا از اسکراب خشن استفاده کنید زیرا این امر می تواند به موانع پوستی شما آسیب برساند.

لایه برداری بیش از حد می تواند چربی های طبیعی پوست شما را از بین ببرد و منجر به خشکی آن شود. برای غلبه بر این خشکی، پوست شما در نهایت تولید سبوم را افزایش می دهد و منجر به مسدود شدن منافذ و آکنه می شود.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • پوست خود را بیش از دو بار در هفته با استفاده از یک اسکراب لایه بردار ملایم لایه برداری نکنید.
 • لایه بردار انتخابی شما نباید درصد اسید بالایی داشته باشد.

4. عدم رطوبت رسانی پوست

یکی دیگر از دلایل مسدود شدن منافذ پوستی که اغلب با آن روبرو می شود، عدم رطوبت رسانی است. از آنجا که مرطوب کردن پوست برای تولید سبوم، عملکرد سد پوست، خاصیت ارتجاعی و سلامت کلی آن ضروری است، توجه به این مرحله مراقبت از پوست بسیار حیاتی است.

اگر پوست خود را به درستی مرطوب نکنید، قدرت جذب آن کاهش می یابد. در نتیجه، مواد مغذی حیاتی در سطح پوست باقی مانده و در نهایت در منافذ پوست جمع می شوند. علاوه بر این، هیدراتاسیون نامناسب پوست می تواند منافذ پوست را خشک و سفت کند.

برعکس  وقتی پوست خود را به میزان کافی مرطوب کنید، مواد مغذی را به راحتی جذب می کند. مرطوب کننده ها همچنین می توانند چربی و کثیفی موجود در منافذ پوست را شل کرده و پاک سازی آسان را امکان پذیر می کند.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • هر روز با شستن صورت یا احساس خشکی، پوست خود را با استفاده از مرطوب کننده مناسب آبرسانی کنید.

منافذ پوست 565469454588

 1. استفاده از مرطوب کننده ای که برای پوست شما مناسب نیست

مرطوب کردن برای سلامت پوست ضروری است، اما باید مراقب محصول مرطوب کننده ای باشید که استفاده می کنید. مرطوب کننده ها معمولاً به دو دسته وسیع تقسیم می شوند: نرم کننده ها و مواد مرطوب کننده.

نرم کننده ها تا حد زیادی بر پایه روغن هستند و یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می کنند. مواد مرطوب کننده با افزودن آب به پوست در مرطوب ماندن پوست کمک می کنند. از آنجا که منافذ بزرگ یا مسدود شده با پوست چرب بسیار رایج است، استفاده از نرم کننده ها به محتوای روغن افزوده و در نتیجه مشکل را افزایش می دهد.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • اگر پوستی چرب دارید، مرطوب کننده های ضد آب و غیر فدوژنیک را انتخاب کنید.
 • اگر پوست خشک دارید، محصولات نرم کننده را انتخاب کنید.

بسیاری از مرطوب کننده ها ترکیبی از نرم کننده ها و مرطوب کننده ها با درصد ترکیبات متفاوت هستند. می توانید محصولات مختلفی را امتحان کنید یا با متخصص پوست خود مشورت کنید تا ببینید چه نوع پوست شما متناسب است.

 1. قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد

اشعه ماورا بنفش مضر خورشید می تواند به کلاژن و بافت پوست آسیب برساند و در ایجاد منافذ بزرگ پوست مسدود شود. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی مدت می تواند تولید ملانین را تحریک کرده و رنگ آمیزی پوست را تشدید کند.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • قبل از قدم زدن در فضای باز، حداقل با 30 SPF ضد آفتاب بزنید. کرم های ضد آفتاب سبک و غیر دارویی را انتخاب کنید که در حقیقت موثرتر هستند. ضد آفتاب شما همچنین باید حاوی روی و دی اکسید تیتانیوم باشد.
 • تا جایی که امکان دارد از بیرون رفتن زیر آفتاب خودداری کنید و لباس محافظ بپوشید.
 1. خوابیدن با آرایش

آرایشی که شامل زیرسازی، کرم CC یا BB و پودر است، یک روش سریع و آسان برای پنهان کردن منافذ بزرگ پوست است. در حالی که این محصولات نقش خود را در ایجاد جلوه یکنواخت به پوست شما ایفا می کنند، کثیفی و آلودگی را به خود جذب می کنند.

علاوه بر این  بسیاری از محصولات آرایشی مبتنی بر چربی هستند که می توانند در منافذ جمع شده و منجر به مسدود شدن و عدم تنفس پوست شما می شود. این عوارض استفاده از آرایش برای ساعتهای طولانی به پیری زودرس پوست نیز کمک می کند.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • در پایان روز با استفاده از آب میسل آرایش خود را پاک کنید. سپس صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید و با یک تمیز کردن مضاعف، تمام آثار آرایش صورت را از بین ببرید. با این کار از نشستن چربی و آلودگی منافذ پوست در طول شب جلوگیری می کند و به پوست اجازه می دهد نفس بکشد. از بین بردن آرایش و تمیز کردن پوست باید بخشی اساسی از برنامه های مراقبت از پوست شما باشد.
 1. داشتن آرایش هنگام ورزش

گرچه استفاده از آرایش هنگام بیرون رفتن خوب است، اما هنگام ورزش باید از این کار خودداری شود. از آنجایی که در حین ورزش عرق می کنید، داشتن آرایش می تواند از فرار راحت عرق جلوگیری کرده و در نتیجه تجمع باکتری ها و خاک را به خود جلب کند. این اغلب می تواند به جوش های سرسیاه، جوش های پوستی و تحریک پوست منجر شود.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • همیشه در صورت امکان، با صورت تمیز و بدون مرطوب کننده ورزش کنید. این اجازه می دهد تا عرق آزادانه جریان یابد و حتی منافذ پوست شما را از آلودگی ها و سموم پاک کند.
 • همیشه بعد از ورزش صورت خود را بشویید یا دوش بگیرید تا از خشک شدن عرق روی پوست و داخل منافذ جلوگیری شود.
 1. تمیز نکردن برس های آرایشی

شبیه تمیز نگه داشتن صورت، شستن گاه به گاه برسهای آرایش بسیار حیاتی است. اگر از تمیز کردن این ابزارهای آرایش خودداری کنید، آلودگی و کثیفی می تواند روی آنها جمع شود. این کار باعث می شود که برس سفت شده و باعث تحریک پوست شما  شود.

علاوه بر این، برس های شسته نشده در معرض محیط قرار دارند و در نتیجه زمینه های مناسبی برای تولید باکتری ها هستند. وقتی از این برس های کثیف برای آرایش استفاده می کنید، آلودگی ها و باکتری ها را به منافذ پوست منتقل می کنید.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • حداقل هفته ای یکبار برس های آرایش خود را تمیز کنید. برای شستن برس های آرایش چشم خود در ماه می توانید از صابون و آب گرم استفاده کنید.
 • هر 3 ماه اسفنج آرایشی خود را با یک اسفنج جدید عوض کنید.

منافذ پوست 415845884584848

 1. استفاده از حوله های کثیف

پاکسازی صورت هر روز برای جلوگیری از تجمع آلودگی، سلولهای مرده پوست و چربی در منافذ پوست ضروری است. با این حال، اگر از یک حوله کثیف برای پاک کردن صورت تازه تمیز شده خود استفاده می کنید، خطر انتقال باکتری و آلودگی به منافذ پوست شما وجود دارد.

حوله آویزان در دستشویی با رطوبت بالا، محل مناسبی برای تولید باکتری است. با استفاده از یکی از آنها می توانید به راحتی عفونت های پوستی ایجاد کنید.

چه کاری باید انجام شود؟!

 • حوله های خود را حداقل سه بار در هفته بشویید و قبل از استفاده آنها را به درستی خشک کنید.
 • یک حوله جداگانه برای صورت خود و یک حوله دیگر برای بقیه بدن خود داشته باشید.

نکات مهم

علاوه بر اقدامات لازم برای جلوگیری از عوامل مسدود کننده پوست که در بالا ذکر شد ، نکات زیر ممکن است در حفظ سلامت پوست مفید باشد:

 • استرس خود را مدیریت کنید تا از بدتر شدن اختلالات پوستی مانند آکنه جلوگیری کند.
 • از بیرون رفتن در مناطق بسیار آلوده خودداری کنید، زیرا سموم محیطی می تواند به پوست به ویژه منافذ پوست آسیب برساند.
 • از اصلاح خشک خودداری کنید زیرا باعث تحریک پوست شما می شود.
 • مصرف الکل و کافئین خود را محدود کنید.
 • از خوردن غذاهای سرشار از چربی یا غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.

سخن پایانی

مسدود شدن منافذ پوست یک مشکل شایع است که اگر به موقع کنترل نشود می تواند منجر به آکنه، عفونت، تحریک و التهاب شود. علاوه بر این  منافذ مسدود شده از تنفس پوست جلوگیری می کنند و در نهایت منجر به ضعف در سلامت پوست می شود.

آگاهی از عواملی که باعث گرفتگی منافذ می شوند و جلوگیری از آنها امری حیاتی است. از طریق لایه برداری ، مرطوب سازی و رعایت بهداشت مناسب از پوست خود مراقبت کافی داشته باشید تا از تجمع آلودگی ، سلول های پوستی ، روغن و باکتری بر روی پوست شما جلوگیری کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *