آرشیو بلاگ

چگونه موهای فرو رفته در پوست را درمان کنیم؟

موهای فرو رفته در پوست 87878967486748654785674784864857485746

موهای فرو رفته در پوست، برجستگی های ناشی از استفاده از تیغ یا به عبارتی  pseudofolliculitis barbae  یک مشکل رایج در بین افراد و به ویژه افراد با موهای فر است. موهای فرو رفته در واقع به به تارهایی از مو که  در جهت برعکس رشد می کنند و یا موهایی که پس از پیچیدن در سطح پوست مجدد به داخل پوست نفوذ کرده و به سمت درون پوست رشد می کنند اطلاق می شود.

با ورود مجدد مو به پوست، بدن با آن به عنوان یک جسم خارجی که به بدن وارد شده است رفتار کرده و واکنش ایمنی ایجاد می کند که منجر به التهاب در محل موی فرو رفته می شود. این عارضه می تواند برآمدگی های کوچکی در سطح پوست ایجاد کند و موجبات ایجاد درد را فراهم آورد. رشد موهای فرو رفته بعد از اصلاح، اپیلاسیون، استفاده از موچین یا سایر روش های حذف موهای زائد بدن ایجاد می شود.

 

موهای فرو رفته در پوست 87878967486748654785674784864857485746

 

موهای فرو رفته در کدام قسمت از بدن ظاهر می شوند؟

این موها معمولاً در مناطقی از بدن که اخیراً تراشیده شده اند یافت می شوند، از جمله:

 • پاها
 • قفسه سینه
 • چانه و گونه ها
 • گردن
 • پوست سر
 • زیر بغل
 • ناحیه تناسلی

علل بروز موهای فرو رفته در پوست

از علل موهای فرو رفته در پوست و یا رشد برعکس موها در داخل پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این موها عموماً پس از اصلاح یا کوتاه کردن موها ایجاد می شوند، زیرا موهای کوتاه شده نیز گاهی اوقات به داخل پوست پیچیده و منجر به ظاهر شدن این مشکل پوستی می شوند. این ویژگی مو توسط عوامل مختلفی از جمله جهت رشد مو و ساختار مو تعیین می شود.

انواع فرو رفتگی مو در پوست ممکن است در اثر عوامل زیر ایجاد گردند:

برداشتن مو با موچین:  با کشیدن تارهای مو امکان باقی ماندن بخش های کوچکی از مو در زیر پوست و رشد آنها در جهت معکوس وجود دارد.

اصلاح نادرست: تراشیدن موهای پوست در جهت مخالف رشد آن و یا محکم نگه داشتن پوست هنگام اصلاح می تواند احتمال رشد موهای فرو رفته در پوست را افزایش دهد.

پوشیدن لباس های تنگ: لباس های تنگ می توانند به موهای تراشیده شما ساییده شده و باعث اصطکاک و ایجاد این موها شوند.

سطح بالای تستوسترون: سطح بالای تستوسترون رشد بیش از حد مو را تحریک می کند، بنابراین با سرعت گرفتن رشد مو، احتمال بروز موهای فرو رفته در پوست نیز افزایش می یابد.

علائم ظاهری موهای فرو رفته در پوست

موهای فرو رفته در پوست را می توان با علائم و نشانه های زیر مشخص کرد:

 • برجستگی های کوچک گرد معروف به پاپول
 • ضایعات مملو از چرک
 • زخم های جوش مانند
 • موهای قابل مشاهده در زیر پوست
 • درد و ناراحتی
 • خارش
 • هیپرپیگمانتاسیون
درمان موهای فرو رفته در پوست

گزینه های درمانی متعددی برای برطرف کردن مشکل این موها وجود دارد که در راس آنها انجام اقدامات خود مراقبتی است تا از همان ابتدا از بروز چنین مشکلی ممانعت به عمل بیاید. ولی اگر چنانچه با این عارضه پوستی مواجه شدید بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید، زیرا با برداشتن موهای فرو رفته در پوست در خانه می توانید باعث بروز عفونت پوستی شوید. مواردی که پزشک شما ممکن است برای درمان موهای فرورفته در پوست توصیه نمایند عبارتند از:

از حذف موهای زائد خودداری کنید

تا زمانی که مشکل پوست شما برطرف نشده، که معمولاً تا 6 ماه به طول می انجامد، از اصلاح، اپیلاسیون یا برداشتن مو با موچین خودداری کنید.

لیزر درمانی

لیزر برای از بین بردن موها از سطوح عمیق تر و جلوگیری از رشد مجدد آنها استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که استفاده از لیزر یک درمان موثر برای خلاصی از شر این موها است. با این حال، اگر پوست حساسی دارید، درمانهای دیگری را نیز می توانید انتخاب کنید، زیرا لیزر ممکن است باعث ایجاد زخم، تاول و افزایش رنگدانه در پوست شما شود.

استفاده از کرم های موبر

می توانید از کرم های موبر برای زدودن موهای زاید بدن خود استفاده کنید، روش کار کردن این کرم ها حل کردن موهاست. همیشه قبل از استفاده از کرم روی صورت خود یک تست پچ انجام دهید تا سوزش یا حساسیت احتمالی روی پوست خود را بررسی کنید.

برش

اگر موهای فرو رفته در پوست مشکل ساز یا عفونی باشند، برای درمان موهای فرو رفته در پوست پزشک ممکن است یک برش کوچک ایجاد کند تا موها را خارج کرده و یا آزاد سازد.

رتینوئید

کرم های حاوی رتینوئید ممکن است برای نازک شدن لایه سطحی پوست و جلوگیری از تجمع سلول های مرده پوست تجویز شوند، چون همانطور که می دانید تجمع سلول های مرده در پوست می تواند فولیکول های مو را مسدود کرده و باعث رشد موها در جهت معکوس یعنی داخل پوست شوند.

استروئید

یکی دیگر از روش های درمان موهای فرو رفته در پوست به منظور کنترل التهابات ناشی از این عارضه پوستی استفاده از کرم های استروئیدی است.

آنتی بیوتیک

اگر موهای فرو رفته در پوست شما دچار آلودگی هستند، ممکن است یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک برای شما تجویز شود و در صورت شدید بودن عفونت ممکن است آنتی بیوتیک های قوی تر که دارای اثرات ضد التهابی قویتری هستند جایگزین شوند.

با انجام یکسری اقدامات خود مراقبتی زیر نیز می توان تا حدود زیادی از ایجاد موهای فرورفته در پوست پیشگیری نمود:

اعمال قبل از اصلاح از جمله خیس کردن محل با آب گرم به منظور آبرسانی به پوست و نرم کردن موها و یا استفاده از ژل اصلاح را فراموش نکنید.

در هنگام اصلاح به منظور پیشگیری از ایجاد موهای با رویش معکوس سعی کنید، پس از هربار حرکت تیغ روی پوست آن را بشویید، از کشیدن پوست هنگام اصلاح خودداری کنید و اصلاح را در جهت رشد مو انجام دهید.

تیغ خود را مرتبا عوض کنید، زیرا تیغ های کند ممکن است احتمال بریدگی و سوزش را افزایش دهند.

پوست خود را به خصوص پس از اصلاح مرطوب نگه دارید.

استفاده از لباس های تنگ از تنفس پوست جلوگیری می کند و در نتیجه احتمال ایجاد مشکل  را افزایش می یابد.

چند تکه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و از آن به عنوان کمپرس یخ روی پوست تازه اصلاح شده استفاده کنید تا به بسته شدن منافذ و در نتیجه جلوگیری از رشد معکوس موها کمک کند.

کمپرس گرم می تواند به تسکین و آرامش پوست، به ویژه اگر خارش و التهاب داشته باشد کمک کند.

 

موهای فرو رفته در پوست 967849647859687496874968687967896

 

روش های تشخیص موهای فرو رفته در پوست

موهای فرو رفته در پوست را می توان با یک معاینه فیزیکی ساده به راحتی تشخیص داد.

همچنین ممکن است پزشک از روال مراقبت از پوست شما برای آگاهی از اصلاح و سایر عادات برای حذف موهای زائد شما سوال کند، که از طریق آنها می تواند دلیل مشکل رویش معکوس موهای شما را مشخص کند.

در موارد نادر، پزشک ممکن است برای تعیین سطح تستوسترون آزمایش خون به شما تجویز کند.

عوارض مرتبط با موهای فرو رفته در پوست یا رویش معکوس

در صورت طولانی شدن مشکل رویش معکوس مو ممکن است یکی از عوارض ناشی از موهای فرو رفته در پوست در شما ظاهر گردد که می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • عفونت باکتریایی
 • تیره شدن پوست
 • اسکار یا کلوئید
 • برجستگی های ناشی از استفاده از تیغ

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت داشتن مشکل موهای فرو رفته در پوست توصیه می شود در موارد زیر حتما با پزشک مشورت کنید:

موهای فرو رفته باعث درد، تورم یا قرمزی می شوند.

داشتن تب و یا احساس بیماری.

جوش هایی در اطراف این موها ایجاد می شود.

در پایان بهتر است بگوییم که موهای فرورفته در پوست یک مشکل شایع است که می تواند به دلایل متعددی از جمله اصلاح، تحریک و یا حتی فر بودن موها ایجاد شود. خودداری از کندن موهای با رویش معکوس بسیار ضروری است زیرا ممکن است منجر به عفونت و آبسه شود. در عوض در صورت شدت یافتن یا غیر کنترل بودن این عارضه، با پزشک مشورت کنید و درمان مناسب را دریافت کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *