آرشیو بلاگ

ده مواد غذایی موثر برای داشتن موهای سالم

مواد غذایی موثر برای سلامتی مو 74874897498496848541541

داشتن موهای سالم، پر پشت و ضخیم تقریبا آرزوی هر دختری است اما  متاسفانه به دلیل استفاده مکرر از ابزارها و رنگ ها و حالت دهنده ها، آسیب زیادی به موهای افراد وارد شده و باعث نازک، خشک و شکننده شدن موها می شود. مو در واقع سلول های مرده است، بنابراین در رابطه با اینکه کدام یک از محصولات مو می توان سلامت آن را بهبود ببخشد محدودیت هایی وجود دارد. نکات بسیار ساده ای برای حفظ سلامتی مو وجود دارند که یکی از آنها استفاده از مواد غذایی موثر برای سلامت مو است. در این مقاله سعی داریم شما را با ده ماده غذایی بسیار موثر در داشتن موهای سالم آشنا سازیم، پس توصیه می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

غذاهای مفید برای داشتن موهای سالم

چرخه رشد مو دارای سه مرحله است: مراحل رشد، پسروی و استراحت. موهای سر شما حدود 18 سانتی متر در سال رشد می کند. کمبود ویتامین A ، E ، C و D ، بیوتین و سایر ویتامین های گروهB، پروتئین، اسیدهای چرب اشباع نشده، آهن، سلنیوم و روی می تواند رشد موها را کند کرده و حتی باعث ریزش مو شود. ریز مغذی ها در چرخه فولیکول مو و گردش سلولی نقش مهمی دارند. بنابراین، مواد مغذی موجود در رژیم غذایی شما تأثیر زیادی بر رشد مو و سلامت پوست سر شما دارند.

گذشته از سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی، سایر عوامل از جمله استرس، استفاده محصولات آرایشی مو، برخی بیماری ها، هورمون ها، التهاب و پیری نیز در سلامت مو بسیار موثر هستند.

برای دستیابی به موهای براق و سالم، از مواد غذایی موثر بر سلامت مو که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو و بدن شما باشند استفاده کنید. از جمله این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

مواد غذایی موثر برای سلامتی مو 74874897498496848541541

 

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D است. امگا 3 اسیدهای چرب غیر اشباع ضد التهابی است که جزء مهمی از غشای سلولی نیز به حساب می آید، بنابراین حفظ و سالم نگه داشتن سلول های پوستی بسیار موثر عمل می کند. در صورتی که رژیم غذایی با میزان امگا 3 کم داشته باشید احتمال ریزش مو و ابرو خواهید داشت. ویتامین D نه تنها در سلامت استخوان ها مهم است بلکه مسئول هموستاز پوست است و کمبود ویتامین D با ریزش مو ارتباط دارد. فقط یک وعده ماهی قزل آلا دارای 70 درصد ارزش روزانه ویتامین D است. پس حتما در رژیم غذایی خود از ماهی ها و مخصوصا ماهی قزل آلا بهره ببرید.

تخم مرغ

یکی دیگر از مواد غذایی موثر بر سلامت مو تخم مرغ  است که منبع عالی پروتئین و بیوتین است. فولیکول مو در درجه اول از پروتئین تشکیل شده است، بنابراین دریافت مقدار کافی از این ماده مغذی در رژیم غذایی شما برای رشد مو ضروری است. ریزش مو در سوء تغذیه پروتئینی بسیار شایع است. در یک آزمایش کنترل تصادفی دوسوکور، زنان بزرگسال با موهای نازک روزانه مکمل پروتئین دریایی اضافی مصرف کردند، پس از 3 ماه، رشد موهای زنان افزایش یافت و ریزش موی آنها کمتر شد. اعتقاد عموم بر این است که بیوتین، که یکی از ویتامین های گروه B است، کمک شایانی به رشد موها می کند. بیشتر بیوتین مورد نیاز بدن ما از پروتئین های موجود در رژیم غذایی ما تامین می شود. تحقیقات نشان می دهد که بیماران مبتلا به کمبود بیوتین و ریزش مو بنا به علل مختلف در صورت مصرف مکمل های بیوتین ریزش موی شان تا حدود زیادی کنترل می گردد.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین مملو از بتاکاروتن است، که نوعی پروویتامین A موجود در غذا است. بدن کاروتن را به ویتامین A تبدیل می کند که برای بینایی، سیستم ایمنی بدن و عملکرد سلول ها وجود آنها بسیار مهم است. ویتامین A همچنین در بهبود و نگهداری پوست، مو و غدد چربی نقش مهمی دارد. توجه داشته باشید که این ماده غذایی موثر بر سلامت مو در صورت مصرف بیش از حد می تواند باعث ریزش مو و سمیت ناشی از ویتامین A شود. بنابراین منابع غذایی پروویتامین A مانند سبزیجات برگ دار، سبزیجات زرد و نارنجی و گوجه فرنگی را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

مواد غذایی موثر برای سلامتی مو 789654123652875214

 

بادام و تخمه آفتابگردان

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین مصرف آن برای سلامت پوست و مو بسیار اهمیت دارد. 28 گرم بادام یا تخمه آفتابگردان بیش از 45 درصد ارزش روزانه ویتامین E را دارد.

کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مواد غذایی موثر بر سلامت مو است که سرشار از انواع مواد مغذی است. این سبزی سبز سرشار از ویتامین A و  C ، فولات و سلنیوم است و آن را به یک ترکیب غذایی ارزشمند برای موهای شما تبدیل می کند. سلنیوم موجود در کلم بروکلی از سلول های شما در برابر آسیب های اکسیداتیو محافظت می کند و همچنین در تشکیل فولیکول های مو نقش بسزائی  دارد، به همین دلیل است که می توان این ماده را در اغلب محصولات رشد موی عرضه شده به بازار مشاهده کرد. فولات یک نوع ویتامین B است که در تقسیم و رشد سلولی مهم است. کمبود فولات می تواند باعث تغییراتی در مو، پوست و ناخن ها شود. یک و نیم فنجان کلم بروکلی دارای 15 درصد ارزش روزانه فولات است.

کینوا

یکی دیگر از مواد غذایی موثر بر سلامت مو کینوا است، کینوا یک غلات کامل است که از نظر پروتئین و مواد مغذی مانند آهن، ویتامین B و ویتامین E بیشتر از سایر غلات  غنی است. این ماده غذایی همچنین دارای مزایای ضد التهابی است.

آلوپسی ناحیه ای نوعی ریزش مو است که احتمالا با علل خود ایمنی در ارتباط است. مطالعات نشان می دهد که رادیکال های آزاد اکسیژن یکی از عوامل موثر در ایجاد آلوپسی است.  ویتامین E و سایر اجزای آنتی اکسیدانی موجود در کینوا اسیدهای چرب ضروری موجود در این غلات را از اکسیداسیون محافظت می کند.

لوبیا

لوبیا منبع عالی گیاهی آهن است. کمبود آهن شایع ترین کمبودهای مواد مغذی موجود در بدن بسیاری از افراد در جهان است که خود یکی از علل مهم ریزش مو است. گوشت موجود در چرخه غذایی آهن بسیار زیادی دارد، بدین معنا که بدن افراد آهن بیشتری را از منابع حیوانی جذب می کند تا از منابع دیگر. نصف فنجان لوبیا قرمز (کنسرو شده) 11 درصد ارزش روزانه آهن را دارد.

 

مواد غذایی موثر برای سلامتی مو 789658745222

 

پنیر خامه ای

یک درصد پنیر خامه ای منبع عالی پروتئین کم چرب است که برای رشد فولیکول مو مورد نیاز است. مقادیر زیادی آنتی اکسیدان معدنی سلنیوم نیز در این ماده غذایی حاوی ویتامین یافت می شود.در یک فنجان پنیر کم چرب 120 گرم پروتئین و 29 درصد ارزش روزانه سلنیوم دریافت می شود.

تخمه کدو

روی نقش بسیار مهمی در فرایند تقسیم سلولی مهم دارد و از طرفی در فرایند تشکیل فولیکول مو نقش موثری ایفا می کند. این ماده معدنی در گوشت، مرغ و صدف بیشترین مقدار را دارد و دانه کدو تنبل منبع گیاهی خوبی برای روی است. با این حال، غلات سبوس دار، حبوبات و سایر منابع گیاهی حاوی روی، دارای فیتات هستند که دسترسی زیستی روی از این منابع را محدود می کند.

انبه

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که از سلول های شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. ویتامین C همچنین در جذب آهن مواد غذایی وارد شده به بدن نیز بسیار مهم است. یک انبه 76 درصد از ارزش روزانه ویتامین C را دارد.

غذاهای التهاب آوری که باید از آنها اجتناب کرد

التهاب نه تنها با بیماری های قلبی، دیابت و مقاومت به انسولین ارتباط دارد، بلکه مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو بر سلامت پوست سر شما تأثیر می گذارد و در ریزش مو نقش دارد. برخی از غذاها التهاب و استرس اکسیداتیو را افزایش می دهند. بنابراین، علاوه بر افزودن غذاهای غنی از مواد مغذی به رژیم غذایی برای داشتن موهای سالم، سعی کنید غذاهای التهاب آور را نیز کاهش دهید.

از جمله غذاهای التهاب آور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چربی های ترانس مصنوعی

چربی های ترانس، که معمولاً در غذاهای بسته بندی شده و مارگارین به عنوان “روغن تا حدی هیدروژنه” ذکر می شوند، چربی های اشباع نشده هستند. چربی های ترانس با استرس اکسیداتیو رادیکال های آزاد در سلول ها ارتباط دارند.

شکر و کربوهیدراتهای دارای قند بالا

شکر، شربت ذرت با فروکتوز بالا و غذاهای دارای قند بالا باعث افزایش سریع قند خون نسبت به سایر کربوهیدراتهای موجود در غلات کامل یا سبزیجات غیر نشاسته ای می شود. کربوهیدراتهای دارای قند بالا شامل برنج سفید، ماکارونی، غلات صبحانه و سبزیجات نشاسته ای می باشند.

به عنوان سخن آخر اینکه، موهایی که اکنون دارید نتیجه رژیم غذایی و شیوه زندگی شما در چند ماه یا حتی سالها پیش است. به یاد داشته باشید، موهای شما با گذشت زمان و تغییرات هورمونی مانند بارداری و یائسگی تغییرات زیادی را متحمل می شود. عوامل زیادی از جمله استرس، بیماری، داروها و ژنتیک نیز باعث ریزش مو می شوند. ولی یکی از عمده دلایی دیگری که باعث داشتن ظاهر ناسالم موهای شما می شود، به دلیل استفاده از محصولات آرایشی  است که برای زیبا جلوه دادن موهای خود استفاده می کنید. پس بهتر است در کنار زیبا سازی موهای خود با مواد شیمیایی و وسایل الکتریکی از مواد غذایی سالم نیز بهره ببرید تا آسیب های زیادی به موهایتان وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *