آرشیو بلاگ

لیزر آراف فرکشنال چگونه موجب جوانسازی پوست می شود؟

لیزر آراف فرکشنال 154698479874695846584

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

پیری پوست یک روند طبیعی است که در یائسگی تسریع می شود و علاوه بر این با تجمع اثرات مکرر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید و سایر عوامل خارجی، تشدید می شود. به همین منظور روش های درمان اثرات پیری پوست به یکی از حوزه های مهم تحقیقات فعلی در سراسر دنیا تبدیل شده است.

لزوم استفاده از روشهای ضد پیری موثر پوستی که آسیب زایی را به حداقل می رساند، منجر به توسعه فناوری لیزر آراف فرکشنال برای رساندن پرتوی لیزر به مناطق پوستی  میکروسکوپی به منظور دستیابی به بازسازی و جوانسازی پوست می شود.

لیزر آراف فرکشنال 154698479874695846584

چین و چروک، خشکی، نازک، غیر کشسان و حاوی لکه های هایپرپیگمانتاسیون از علائم پیری  پوست هستند، کاهش ضخامت اپیدرم و تعداد غدد اکرین، هیپرتروفی غده سباسه، کاهش تعداد فیبروبلاست ها و تجمع الاستین غیرطبیعی معروف به الاستوز و ضایعات دیسپلاستیک در سلولهای اپیدرم می تواند رخ داده و منجر به یک ظاهر پیر شود.

روش های جوان سازی پوست و بهبود مداوم روش های مرتبط با این موضوع زمینه های قابل توجهی از تحقیقات علمی شده است. نیاز به روشهای موثر جوان سازی نوری پوست با حداقل ضربه زدایی منجر به توسعه فناوری لیزر آراف فرکشنال شده است. مفهوم فناوری لیزر آراف فرکشنال شامل قرار گرفتن در معرض پرتوی لیزر میکروسکوپی با قطر 100-300 میکرومتر است.

لیزر وسیله ای است که نور فشرده، منسجم و تک رنگ را به صورت ثابت یا پالسی ساطع کرده و امکان عمل در یک منطقه دقیقاً مشخص بدون آسیب رساندن به بافتهای اطراف را فراهم می کند.

در روش های جوان سازی با آب، آب موجود در پوست و کلاژن کروموفورهای پوستی هستند که بیشتر انرژی ساطع شده را جذب می کنند. به طور کلی، جوان سازی پوست با لیزر را می توان به صورت بخار تقسیم کرد، با تبخیر اپیدرم و احتمالاً لایه های فوقانی درم (MEND) جایی که تخلیه توسط الیاف کلاژن از مناطق آسیب دیده اطراف آن و غیر ازدیش پر و موجب گرم شدن بیش از حد بافت ها می شود.

دمای منطقه تحت لیزر بیش از حد گرم شده به 55-56 درجه سانتی گراد می رسد  که منجر به کاهش تنش ناشی از انقباض رباط های صلیبی بین زنجیرهای پلی پپتیدی پیچ خورده و ایجاد الیاف کلاژن می شود. همزمان با بازسازی پوست در نواحی تحت لیزر، کلاژن جدید تولید می شود و پس از چند روز اریتم و ادم بافت، اپیدرم به صورت سطحی از بین می رود. تنش پوست بهبود می یابد و سطح پوست نرمتر و رنگ آن یکنواخت می شود.

در حالی که برای انجام این روش آماده می شوید، پوست با کرم پریلوکائین (EMLA) پوشانده می شود، در لیزر آراف فرکشنال پوست صورت اغلب تحت عمل قرار می گیرد اما گردن، خط گردن و سطح پشتی دست ها نیز از قسمت های رایج است.

اولین لیزر فرکشنال پوستی که در سال 2004 معرفی شد ، Fraxel SR 750  غیر انعطاف پذیر 1540 نانومتر بود که در حال حاضر با قدرت بالاتر Fraxel SR 1500 جایگزین شده است که قادر به نفوذ بیشتر است. در حال حاضر، لیزرهای شیشه ای اربیوم 1540-1550 نانومتر (Fraxel ، Mosaic و غیره که می توانند ستونهایی از گرمای بیش از حد کنترل شده را در عمق حدود 1 میلی متر ایجاد کنند بدون بخار دادن یا شکستن یکپارچگی سطح پوست، در فناوری آراف فرکشنال برای جوانسازی پوست استفاده می شود.

لیزر آراف فرکشنال 4658498476584865456465

چه کسانی کاندیدای مناسب لیزر آراف فرکشنال نیستند؟

صلاحیت بیمار برای انجام یک نوع روش خاص شامل در نظر گرفتن درجه علائم پیری پوست، انتظارات و امکانات درمانی بیمار است که به تجهیزات موجود بستگی دارد. اطلاعات در مورد عوارض جانبی احتمالی لیزر درمانی با نیاز مطلق به محافظت با کرم های ضدآفتاب SPF 50 بسیار مهم به نظر می رسد. بارداری، ضایعات عفونی فعال (به عنوان مثال تبخال ، میکوز)، بیماری نئوپلاستیک فعال، پسوریازیس و لیکن پلان (مرحله فعال بیماری)، زخم، استفاده از مواد سمی، درمان با داروهای رتینوئید (کمتر از 6 ماه پس از پایان درمان)  پوست سوخته (تقریباً 8 هفته پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش)، صرع (در مورد روشهای استفاده از امواج طیف مرئی، یعنی 400-780 نانومتر) ، بیماریهای روانی که امکان رضایت آگاهانه از روش را محدود می کنند و انتظارات غیر واقعی موارد منع مصرف این روش است.

بیمار باید از نتایج احتمالی روش ها مطلع شود و از این واقعیت آگاه باشد که هیچ لیزر درمانی یا سایر روش ها نمی توانند زمان را متوقف کنند.

قبل از انجام لیزر، از طبقه بندی عکسبرداری Glogau معمولاً برای ارزیابی میزان پیری پوست استفاده می شود:

درجه 1 – حداقل چین و چروک  به ویژه در اطراف چشم و لب ها. چین و چروک ها در حین حرکت عضلات صورت و پوست ظاهر می شوند. چنین ضایعاتی از مشخصه های پوست افراد سی ساله است.

درجه 2 – تغییرات خفیف رنگدانه ظاهر می شود، تلانژکتازی ایجاد می شود، چین و چروک ها بیشتر دیده می شوند و به طور مستقل از حرکات عضلات صورت به وضوح قابل مشاهده هستند.

درجه 3 این درجه شامل تغییرات گرانشی است که شامل از دست دادن سفتی پوست می باشد؛ پوست در مقایسه با درجه قبلی شلتر می شود.

درجه 4 – چین و چروک های متعدد قابل مشاهده است. پوست شل، نازک، خشک، فاقد سفتی است و لکه های قهوه ای رنگ روی پوست وجود دارد.

در طی یک آزمون و خطا، یک بیمار 47 ساله به دلیل غضروف ملانژکتازیای متعدد صورت سالانه دو بار با لیزر 532 نانومتر KTP تحت درمان قرار می گیرد، وی به دلیل تغییر رنگ پوست و چین و چروک های قابل مشاهده ای که بیشتر در اطراف چشم دیده می شود، مجاز به درمان با لیزر کسری CO2 بود. سه روش در فواصل 4-6 هفته انجام شد. انرژی 35 میلی ژول و تراکم 100 ستون فرسایش 300 میکرومتر × 1 سانتی متر مربع اعمال شد. ناحیه عمل 30-40 دقیقه قبل از درمان با کرم بیهوشی EMLA پوشانده شد. بیمار با کمترین ناراحتی، روش ها را به خوبی تحمل کرد و بهبودی بدون هیچ عارضه ای بود.

در طی دوره پس از درمان، بیمار به مدت 7 روز درمان خارجی پیشگیرانه انجام داد، سپس اقدام به استفاده از کرم هایی کرد که باعث تسریع در بهبود پوست می شوند و درمان آنتی بیوتیکی عمومی به مدت 5 روز انجام می شود. یک کرم پیشگیری با UV SPF 50 بین مراحل و 30 روز پس از آخرین روش استفاده شد، توصیه می شود برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست، درمان را برای مدت زمان بیشتر قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی کنید. در نتیجه لیزر درمانی آراف فرکشنال منجر به هماهنگی رنگ پوست، افزایش انعطاف پذیری و کاهش قابل توجه چین و چروک ها شد که باعث کاهش اثرات پیری پوست از درجه 3 به 2 در طبقه بندی Glogau گردید.

لیزر آراف فرکشنال 2165498749879

به چند جلسه درمان نیاز است؟

برای نتیجه گیری بهتر و بازسازی کل پوست، چندین روش معمولاً 3-5 بار در فواصل 4 هفته ای باید انجام شود. صاف کردن پوست اغلب مستقیماً پس از درمان قابل مشاهده است که تا حدی با ادم بافت ارتباط دارد. بازسازی کلاژن و بهبود صافی پوست طی چندین ماه پس از عمل انجام می شود و نتایج طولانی مدت را می توان پس از آن ارزیابی کرد. دوره بهبودی و خطر اثرات نامطلوب مانند زخم، تغییر رنگ، رنگ آمیزی یا عفونت با معرفی فناوری لیزر آراف فرکشنال به طور قابل توجهی کاهش یافته است. درمان با کرم های آنتی بیوتیک یا سولفادیاازین نقره تا زمان بهبودی کامل پوست، به ویژه پس از انجام اقدامات زایشی برای به حداقل رساندن خطر عوارض احتمالی اعمال می شود.

محافظت از پوست پس از لیزر به کمک ضدآفتاب  SPF 50 کاملاً باید به مدت 4 هفته بعد از عمل بدون در نظر گرفتن نوع آن انجام شود.. آنتی بیوتیک درمانی و درمان پیشگیرانه ویروس هرپس S پس از اقدامات گسترده زایشی معرفی می شود. پس از اقدامات لیزری، دوره پس از درمان معمولاً بدون عارضه بوده و سریعتر بهبود می یابد. بنابراین لیزر درمانی بیشتر توسط بیمارانی انتخاب می شود که حتی برای چندین روز نمی توانند زندگی حرفه ای خود  را کنار بگذارند. روش فرسایش به دلیل تبخیر پراکنده اپیدرم (لیزر  ( Erb-YAG و ایجاد ستون های تخریب بسیار کوچک توسط لیزر CO2فرکشنال شامل یک دوره بهبودی طولانی تر است. خونریزی پراکنده می تواند اتفاق بیفتد و دوره اپیتلیزاسیون مجدد از مناطق آسیب دیده 1-2 روز طول می کشد. پس از آن  پوست با فیبروبلاست های فعال شده کلاژن جدید تشکیل داده و نقص ستون میکروسکوپی را پر می کند.

سخن پایانی

پیری یک پدیده پیشرونده است، که هنوز هم می تواند با استفاده سیستمیک یا محلی از استروژن ها در زنان کاهش یابد و به تأخیر بیفتد زیرا اینها باعث بهبود تغذیه پوست می شوند که حاوی تعداد زیادی گیرنده استروژن است.

جدا از هورمون درمانی که در دوره یائسگی اعمال می شود و معمولاً به دلایل دیگری غیر از پیری پوست توصیه می شود می توان لیزر درمانی آراف فرکشنال را انجام داد که در حال حاضر القای فرآیندهای طبیعی بازسازی بافت منجر به بازسازی پوست پیری با حداقل ضربه فراهم می کند. در نتیجه  تنش پوست بهبود می یابد، سطح پوست صاف و یکدست می شود که در کل تصویر به اصطلاح جوان سازی نوری را ایجاد می کند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *