آرشیو بلاگ

علت ایجاد چین وچروک و راههای شگفت انگیز درمان آنها

جوانسازی 4857487484874874874185

چین وچروک ها می توانند هنگامی که به طور مداوم به صورت خطوط ریز ثابت یا شیارهای عمیق ظاهر می شوند، پویا یا ساکن باشند، چین و چروک ها اغلب با افتادگی پوست و به ویژه در گردن و صورت نیز همراه هستند.

این چین و چروک ها در اثر تغییر فیبروبلاست در پوست با افزایش سن ایجاد می شوند. در نتیجه، تولید کلاژن و الاستین کاهش می یابد. پروتئین های موجود کلاژن و الاستین نیز شروع به شکستن می کنند، در نتیجه یک ماتریکس ساختاری ضعیف در پوست ایجاد می شود.

علاوه بر این، تغییر مکان چربی اتفاق می افتد، که می تواند به عنوان افتادگی در اطراف خط فک، گونه ها و ابروها دیده شود. در حالی که این اتفاق با افزایش سن طبیعی است اما برخی از افراد در اوایل زندگی خود دچار چین و چروک می شوند که به پیری زودرس معروف است که می تواند به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود.

ایجاد چین و چروک به ویژه در سنین پایین ترسناک و ناامید کننده به نظر می رسد اما خوشبختانه درمان های مختلفی برای این مشکل  وجود دارد و اقدامات مراقبت از خود می تواند به کاهش ظاهر و درمان چین و چروک کمک کند و در وهله اول شکل گیری آنها را به تأخیر بیندازد.

 

چین و چروک 4857487484874874874185

 

علل  ایجاد چین و چروک

عوامل مختلفی در ایجاد چین وچروک نقش دارند، از جمله:

پیری: همانطور که در بالا ذکر شد، با تخریب فیبرهای کلاژن و الاستین، پوست شما با افزایش سن چین و چروک ایجاد می کند.

حرکات صورت: حرکات مختلف چهره مانند خندیدن، اخم و خمیازه کشیدن مکرر باعث انقباض عضلات صورت می شود و چین و چروک های پویایی بین فیبرهای عضلانی ایجاد می شود.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: قرار گرفتن طولانی مدت و مکرر در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند به اجزای ساختاری پوست آسیب برساند، در نتیجه پیری زودرس، تغییرات بافت و خطوط ظریف ایجاد می شود.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن برای سلامتی بسیار مضر است زیرا باعث افزایش غلظت رادیکال های آزاد در بدن می شود. این رادیکال های آزاد می توانند به پوست آسیب برسانند و دلیل اصلی پیری زودرس پوست هستند. علاوه بر این، حالت مکرر لب در هنگام سیگار کشیدن می تواند منجر به ایجاد خطوطی در اطراف دهان شود که “خطوط سیگاری ها” نامیده می شود.

استرس: استرس سطح کورتیزول را در بدن افزایش می دهد، در نتیجه روند پیری را تسریع می کند و باعث ایجاد چین و چروک های عمیق می شود.

وضعیت خواب: نحوه خوابیدن تا حد زیادی روی پوست صورت شما تأثیر می گذارد. وقتی موقعیت خواب شما را تحت فشار قرار می دهد یا پوست را فشرده می کند، احتمال ایجاد چین و چروک وجود دارد، به همین منظور پیشنهاد می شود اغلب به پشت بخوابید.

کمبود خواب: کمبود خواب می تواند با تغییر pH پوست و کاهش توانایی سلول های پوست در حفظ رطوبت، بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد، بنابراین احتمال ایجاد چین و چروک را افزایش می دهد.

درمان چین و چروک

روش های درمانی زیر می تواند به درمان چین وچروک کمک کند:

محصولات OTC ( فروش داروهای بدون نسخه / داروهای بدون نسخه)

برای درمان چین و چروک می توانید کرم ها و محصولات زیر را بدون نسخه پزشک امتحان کنید:

مرطوب کننده ها به حفظ رطوبت پوست و تجمع موقت پوست کمک می کنند، بنابراین باعث کاهش چین و چروک و خطوط ریز می شوند.

سرم اسید هیالورونیک با کمک به اتصال مولکول های آب با کلاژن، باعث آبرسانی طولانی مدت پوست می شوند، از این رو پوست را نرم و لطیف می کند و بنابراین باعث کاهش چین و چروک می شود.

اسیدهای هیدروکسی آلفا می توانند به سطح پوست و در نتیجه کاهش خطوط ریز و بهبود بافت کلی پوست کمک کنند.

مکمل های کلاژن خوراکی به بهبود رطوبت پوست، خاصیت ارتجاعی و تراکم کلاژن پوستی کمک می کنند، بنابراین تا حدود زیادی به جلوگیری و درمان چین و چروک کمک می کند. در مورد استفاده از مکمل های کلاژن با پزشک خود مشورت کنید.

 

چین و چروک 48748741874184187418574

 

سرم ها     

ترکیبات زیر که به صورت سرم در دسترس هستند می توانند از نظر کنترل چین و چروک برای پوست شما مفید باشند:

رتینول: رتینول از ویتامین A گرفته شده است و سرم های رتینول به محو شدن خطوط ریز و چین وچروک پوس، یکدست شدن رنگ پوست ، کوچک شدن منافذ و بهبود بافت پوست کمک می کنند. استفاده از رتینول موضعی برای درمان چین و چروک در آزمایشات بالینی ثابت شده است.

پپتید: پپتیدها پروتئین هستند و سرم های حاوی پپتید به راحتی جذب پوست می شوند و تولید کلاژن و الاستین را تقویت می کنند، بنابراین چین و چروک ها را به تأخیر می اندازند و آنها را کنترل می کنند.

ویتامین C و اسید فرولیک: سرم های حاوی ویتامین C و اسید فرولیک به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کنند، بنابراین از ایجاد چین و چروک های ناشی از آسیب اکسیداتیو به پوست جلوگیری می کند.

تزریق

همچنین می توانید در مورد استفاده از مواد تزریقی که باعث جمع شدن پوست می شوند و ظاهر کامل تری به پوست می دهند و چین وچروک ها را کاهش می دهند با پزشک خود مشورت کنید. این روش های درمانی تزریق عبارتند از:

بوتاکس: بوتاکس مستقیماً به پوست تزریق می شود، ماهیچه ها را شل کرده و در نتیجه چین و چروک را برای چند ماه درمان می کند.

پرکننده های پوستی: می توانید فیلرهایی تهیه کنید که می توانند تولید کلاژن را در پوست شما تقویت کنند که معمولاً تقویت کننده های پوست نامیده می شوند. پرکننده ها همچنین می توانند به صورت حجم دهند و آن را برای داشتن ظاهری کاملتر و جوان تر، کانتور کنند.

لیفت با نخ: در این روش لیفت صورت بدون جراحی، از نخ های قابل حل برای بلند کردن قسمت های آویزان صورت و جابجایی مجدد آن برای سفت شدن پوست استفاده می شود.

 

چین و چروک 874874857487418741

 

سایر درمان های غیر جراحی

در برخی موارد  پزشک ممکن است اقدامات پزشکی زیر را پیشنهاد کند:

درمان های فرکانس رادیویی: از امواج رادیو فرکانس کم انرژی برای تقویت تشکیل کلاژن و الاستین در پوست استفاده می شود، بنابراین به کاهش چین و چروک و خطوط ریز کمک می کند.

فتوتراپی LED: یکی دیگر از درمان های مبتنی بر انرژی سبک، فتوتراپی LED ترمیم و تجدید پوست را تحریک می کند. در صورت استفاده با حساسیت به نور، می تواند پوست را نیز جوان کند.

لیزر: این روش به ویژه در درمان چین وچروک پوست با تقویت تشکیل کلاژن بسیار مفید است.  این کار معمولاً برای کاهش چین و چروک های اطراف چشم، دهان و پیشانی انجام می شود.

رتینول: یک لایه برداری سطحی رتینول برای صاف سازی بافت پوست و ایجاد اثرات ضد پیری انجام می شود. ، این روش درمانی هنگامی که توسط یک متخصص انجام شود، می تواند در کاهش خطوط ریز بسیار کارآمد باشد.

درمان های جراحی

همچنین می توانید برای از بین بردن افتادگی و چین و چروک پوست، جراحی لیفت صورت را انتخاب کنید تا ظاهر جوانی تری به شما بدهد. این روش جراحی کمک می کند تا تغییرات آناتومیکی پوست ناشی از پیری معکوس شود.

 

چین و چروک 41987489748741874874874187541

 

تغییر سبک زندگی برای کاهش چین و چروک ها

ایجاد چین وچروک اجتناب ناپذیر است، اما شما می توانید برای جلوگیری از پیری زودرس پوست و همچنین تاخیر در پیری طبیعی، تغییرات مثبتی را در سبک زندگی‌تان اعمال کنید. این اقدامات می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. پوست خود را مرطوب نگه دارید

آبرسانی و مرطوب سازی پوست برای جلوگیری از ایجاد چین وچروک بسیار حیاتی است. حتماً بعد از دوش گرفتن یا هر بار احساس خشکی پوست به خصوص در ماه های خشک زمستان، از مرطوب کننده استفاده کنید.

  1. از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید با افزایش استرس اکسیداتیو در بدن می تواند باعث ایجاد لکه های پوستی و چین وچروک شود. پیشنهاد می شود هر روز ضد آفتاب با طیف گسترده ای با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

برای محافظت از پوست در برابر اشعه های شدید آفتاب، از لباس های محافظ و عینک آفتابی استفاده کنید. علاوه بر این هر زمان که ممکن است، به خصوص در طول روز از بیرون رفتن زیر آفتاب خودداری کنید.

  1. رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید

مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید زیرا آنتی اکسیدان ها از تجزیه کلاژن جلوگیری می کنند. از طرف دیگر، غذاهای پرچرب و فرآوری شده به سلول های پوست آسیب می رسانند و منجر به ایجاد چین و چروک می شوند.

  1. مقدار زیادی آب مصرف کنید

روزانه حداقل 2 لیتر آب بنوشید تا پوست از درون بدن مرطوب و لطیف بماند.

5- خواب کافی داشته باشید

خواب مناسب باعث ترمیم و تجدید پوست در طول شب می شود و به جلوگیری از ایجاد چین وچروک کمک می کند. همچنین بهتر است به پشت بخوابید تا از فشرده شدن پوست صورت یک شبه خودداری کنید.

  1. روزانه ورزش کنید

ورزش منظم می تواند به کند شدن روند پیری طبیعی کمک کند و بنابراین به مدیریت چین و چروک کمک می کند. برای همین تمرین می توانید تمرینات تناوبی شدید، شنا، دویدن یا سایر تمرینات هوازی را انجام دهید.

  1. از استعمال دخانیات و الکل خودداری کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، سیگار کشیدن به بافت های کلاژن موجود در پوست آسیب می رساند. از طرف دیگر الکل می تواند باعث کم آبی پوست شود و در ایجاد چین و چروک نقش داشته باشد. بنابرای ، بهتر است از استعمال سیگار و مصرف الکل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *