آرشیو بلاگ

راههای شگفت انگیز افزایش حجم و تراکم مو

در این مقاله عوامل مختلفی که می توانند بر حجم مو تأثیر بگذارند، همراه با درمان های خانگی مختلف و اقدامات مراقبت از خود برای بهبود حجم مو، بحث می شود.

عوامل موثر بر حجم مو

حجم مو به تعداد تارهای مو در سر و ضخامت یک تار موی جداگانه اشاره دارد. هرچه موها متراکم و ضخیم تر باشند، حجم موها نیز بیشتر می شود.

به طور متوسط​​، یک فرد 2200 رشته در هر اینچ مربع پوست سر دارد. این تعداد ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد، از جمله:

ژن ها: کیفیت مو تا حد زیادی تحت تأثیر آرایش ژنتیکی قرار دارد. شرایطی مانند طاسی با الگوی مردانه یا زنانه که باعث ریزش مو می شود به طور کلی به دلیل تمایلات ژنتیکی ایجاد می شود.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی: استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی مانند پارابن، سولفات، فرمالدئید و ایزوپروپیل الکل می تواند مو را ضعیف و شکننده کند. به همین ترتیب درمان کراتینه، رنگ مو یا سفید شدن مو به دلیل مواد شیمیایی موجود می تواند به ریزش مو کمک کند.

شرایط پزشکی: مشکلات تیروئید، کم خونی و آلرژی می توانند باعث ریزش مو شوند که به آن تلوژن افلوویوم نیز می گویند.

فشار: استرس و آشفتگی عاطفی از مهمترین عوامل موثر در نازک شدن مو هستند. استرس می تواند به طور مستقیم روی مو تأثیر بگذارد یا تأثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن و سطح هورمون ها بگذارد.

نوسانات هورمونی: معمولاً هنگام تغییرات هورمونی، بدون توجه به جنسیت، کاهش حجم مو احساس می شود. ریزش مو مربوط به هورمون بیشتر در زنان مبتلا به اختلال تخمدان پلی کیستیک دیده می شود، در آنجا بیش از حد تستوسترون باعث شکننده و نازک شدن مو می شود و منجر به کاهش حجم مو می شود.

رژیم غذایی نامناسب: کمبود تغذیه مناسب یا کمبود تغذیه می تواند بر روی فولیکول های مو تأثیر منفی بگذارد که اغلب منجر به ریزش مو و تاخیر در  رشد مو می شود.

افزایش سن: کاهش حجم مو یک عامل شایع پیری است.

مراقبت نامناسب از مو: آسیب بیش از حد گرما، شامپو نکردن مو و کشیدن مو منجر به آسیب مو می شود.

آلودگی: مو بسیار حساس به آلاینده های محیطی است، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آن می تواند منجر به ضعف سلامت مو شود.

 

مو 8748748748544154548748487

 

چگونه می توان حجم مو را اندازه گیری کرد

شما می توانید از طریق آزمایش پوست سر به راحتی حجم موهای خود را تخمین بزنید، به این معنی که یک پوست سر قابل مشاهده، بدون نیاز به تقسیم مو، حجم کم مو را نشان می دهد.

برای نتایج دقیق تر می توانید به سراغ فوتوتریکروگرام بروید.

حجم مو به طور کلی می تواند با مراقبت مناسب از مو و برخی از داروهای خانگی بهبود یابد. با این حال، اگر اقدامات مراقبت از خود موثر واقع نشوند یا بیماری پزشکی داشته باشید که باعث ریزش و نازک شدن مو شود، ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید.

برای کمک به بهبود حجم موهای خود، در مورد روش های درمانی زیر با پزشک خود مشورت کنید:

ماینوکسیدیل این تنها داروی مورد تایید FDA است که در تقویت رشد مو مفید است. این ماده به عنوان محلول موضعی موجود در پوست سر موجود است.

نانو اکسیدیل این داروی تازه تولید شده از ماینوکسیدیل گرفته شده است. اثرات طولانی مدت نانو اکسیدیل هنوز در حال بررسی است، بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده از این کاسموسیتیک با پزشک خود مشورت کنید.

فیناستراید و دوتاستراید، این داروها معمولاً برای درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان استفاده می شود.

پلاسما درمانی غنی از پلاکت، برای تقویت سلامت مو، پلاسمای خون بیمار به پوست سر تزریق می شود.

مزوتراپی، مواد مغذی ضروری به مزودرم پوست سر تزریق می شوند و باعث جذب بیشتر مواد مغذی توسط فولیکول مو می شوند، بنابراین رشد مو را تقویت می کنند.

لیزر درمانی، از لیزرهای ملایم و سطح پایین برای تحریک فولیکول های مو استفاده می شود.

کاشت مو، تکه ای از پوست با فولیکول های مو و مو از قسمت دیگری از بدن بریده شده و در سر کاشته می شود.

 

مو 87487498484854154874874185415

 

درمان های طبیعی برای افزایش حجم و ضخامت مو

عوامل طبیعی مختلف به راحتی در دسترس هستند، استفاده از آنها آسان است و می توانند به افزایش حجم، ضخامت و تراکم مو کمک کنند. ابتدا با انجام تست پچ مطمئن شوید که به هیچ یک از مواد حساسیت یا حساسیت ندارید.

  1. 1. از گیاهان دارویی استفاده کنید

برخی گیاهان می توانند به افزایش حجم مو کمک کنند؛ گیاهان مختلف به مدت طولانی برای افزایش حجم مو استفاده می شوند. با این وجود، تنها چند مطالعه علمی این ادعاها را تأیید می کند.

نحوه استفاده:

از شامپوها یا سرم های حاوی جینسینگ، شنبلیله، بهرنگ، ریتا، براهمی، شیکاکای، چای سبز (اپی گالوکاتکین-3-گالات)، تری فالا و گیاه ختمی چینی استفاده کنید.

  1. 2. روغنهای اساسی را امتحان کنید

مطالعات نشان داد که روغنهای اساسی مانند روغن نعناع فلفلی، روغن شمعدانی،  روغن اسطوخودوس، و روغن رزماری  می توانند رشد مو را تقویت کرده و تراکم مو را بهبود بخشند. با این حال، آزمایشات بالینی بیشتر برای اثبات این اثرات ضروری است.

روش استفاده: چند قطره از هر روغن اساسی را در نرم کننده خود مخلوط کنید و طبق معمول استفاده کنید. اسانس را در یک روغن حامل رقیق کنید و ترکیب روغن را روی پوست سر خود ماساژ دهید.

  1. 3. شستشوی کافئین را انجام دهید

کافئین با گسترش مرحله آناژن یا رشد چرخه مو ممکن است رشد مو را افزایش دهد. این اجازه می دهد تا طول و ضخامت مو افزایش یابد.

روش استفاده: شستشو دهنده قهوه را با مخلوط کردن قهوه و آب آماده کنید. از محصولات موی موجود در بازار مانند ماسک و سرم های حاوی قهوه استفاده کنید

  1. 4. آب پیاز بزنید

استفاده از آب پیاز می تواند به بهبود رشد مو کمک کند و همچنین ثابت شده است که در درمان آلوپسی نیز موثر است.

نحوه استفاده:

آب پیاز تازه را گرفته و به پوست سر خود بمالید. چند قطره روغن اساسی اضافه کنید تا بوی پیاز را از بین ببرد (اختیاری). بعد از حدود نیم ساعت با آب و شامپو بشویید.

ماسک پیاز را با مخلوط کردن آب پیاز و عسل آماده کنید. ممکن است چند قطره روغن اساسی اضافه کنید تا بوی پیاز را از بین ببرد.

از لوسیون ها و سرم های موجود در بازار که حاوی آب پیاز هستند استفاده کنید.

 

مو 87978487485454584758485417

 

  1. 5. از انگور فرنگی هندی استفاده کنید

انگور فرنگی هندی، معروف به آملا، ماده ای است که در مراقبت از مو استفاده می شود. هم شواهد حکایتی و هم نتایج مطالعات علمی نشان داده است که انگور فرنگی هندی به افزایش حجم مو کمک می کند.

نحوه استفاده:

پودر آملا را با روغن نارگیل مخلوط کرده و این ترکیب را به پوست سر و موهای خود بمالید.

همچنین می توانید از نرم کننده ها، شامپوها و سرم های مبتنی بر آملا برای بهبود سلامت موهای خود استفاده کنید.

  1. ماسک تخم مرغ درست کنید

تخم مرغ یکی دیگر از مواد طبیعی است که برای  سلامت مو استفاده می شود زیرا اعتقاد بر این است که پپتیدهای موجود در زرده تخم مرغ به رشد مو کمک می کنند.) این خاصیت تخم مرغ با شواهد علمی محدود پشتیبانی می شود و آزمایشات بعدی را لازم می داند.

نحوه استفاده:

یک تخم مرغ به پوست سر و موهای خود بمالید. برای فواید بیشتر می توانید دانه شنبلیله یا عسل را به ماسک تخم مرغ اضافه کنید. بعد از 15-20 دقیقه با آب سرد بشویید و مثل همیشه شامپو بزنید.

سرم مو، روغن و سایر محصولات مویی حاوی تخم مرغ را خریداری کنید.

  1. 7. ژل آلوئه ورا بزنید

تصور می شود که ژل آلوئه ورا به تحریک رشد مو کمک می کند، بنابراین حجم مو را بهبود می بخشد. بنابراین، اگر به آلوئه ورا حساسیت ندارید، می توانید این دارو را امتحان کنید.

نحوه استفاده:

ژل آلوئه ورا تازه استخراج کنید و آن را به مدت 15-20 دقیقه روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید. سرم های مو حاوی عصاره ژل آلوئه ورا را برای استفاده خریداری کنید.

اقدامات مراقبت از مو برای افزایش حجم مو

علاوه بر این که موهای خود را با استفاده از داروهای خانگی یا درمان دارویی درمان می کنید، برای افزایش حجم موها اصلاح رژیم غذایی و مراقبت از مو نیز ضروری است.

آیا اصلاح مو می تواند به افزایش حجم آن کمک کند؟

تراشیدن مو نمی تواند به افزایش حجم مو کمک کند زیرا هیچ تاثیری بر پیازهای مو و در نتیجه رشد مو ندارد. در عوض، موهایی را که جلوه ای گسترده به شما می دهد، مانند برش باب زاویه دار، امتحان کنید.

سخن پایانی

حجم مو با ضخامت و تراکم مو مشخص می شود. بیشتر افراد آرزوی موهای حجیم را دارند، اما اغلب تحت تأثیر عوامل مختلف داخلی و خارجی قرار دارند.

با استفاده از درمان های طبیعی و انجام اقدامات مراقبت از خود آسان است که حجم موهای خود را افزایش دهید. مراقبت مناسب از موها و محافظت از آنها در برابر آسیب برای حفظ حجم مو بسیار حیاتی است.

اگر علی رغم مراقبت های مناسب  حجم موهای شما بهبود نیافته یا همچنان کاهش می یابد، فوراً با پزشک مشورت کنید، زیرا ریزش مو ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *