آرشیو بلاگ

درباره چگونگی تقویت تولید کلاژن چه می دانید؟

کلاژن 10561875410

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

بدن شما دارای تعداد زیادی سلول، قسمت و سیستم است که بسیاری از آنها همراه با کلاژن نگه داشته می شوند. فراوانترین پروتئین در بدن شما مربوط به اتصال و قدرت است، به این دلیل که کیفیت چسبندگی کلاژن تنها با توانایی آن در ایجاد ساختار و مقاومت مطابقت دارد.

این پروتئین چشمگیر جای بحث زیادی دارد. آنچه در ادامه خواهید خواند، از کلاژن و پوست گرفته تا روند تولید آن  همه حقایقی است که باید در مورد کلاژن بدانید.

بدن شما از مقدار زیادی پروتئین ساخته شده است و حدود 30 درصد پروتئین های بدن یک نوع کلاژن یا نوع دیگری هستند. کلاژن فقط برای انسان مهم نیست زیرا حیوانات نیز به همان اندازه به آن احساس نیاز می کنند و این امر باعث می شود کلاژن به برترین پروتئین در حیوانات تبدیل شود.

ریشه کلمه کلاژن به کلمه یونانی kólla برمی گردد که به معنی چسب است، این یک عنصر ساختاری از استخوان ها، عضلات، تاندون و رباط ها است. در مورد کلاژن و پوست همیشه با هم صحبت می شود زیرا این ماده یکی از اجزای اصلی بزرگترین اندام شماست.

پروتئین طبیعی وظیفه تأمین قدرت و خاصیت ارتجاعی پوست را دارد و آن را پرتر و جوان می کند. کلاژن همچنین به گردش سلول کمک می کند تا سلول های مرده پوست را به طور طبیعی از بین ببرد. اساساً این جام مقدس پوست سالم است و به همین دلیل مراقبت از کلاژن در پوست بسیار مهم است و مهم نیست که در چه سنی قرار دارید.

کلاژن 10561875410

کلاژن همچنین در موارد زیر یافت می شود:

  • رگ های خونی
  • قرنیه چشم
  • دندان
  • غضروف
  • دیسک های بین مهره ها
  • دستگاه گوارش

فیبر و قدرت کلاژن آن را به یک محافظ ایده آل برای کلیه ها و سایر اندام های شما تبدیل می کند، همچنین به اتصال سلول های سراسر بدن به یکدیگر کمک می کند. بنابراین این مقیاس بزرگ است، استخوان ها، رباط ها و اندام ها  تا سطح سلول.

چرا این یک پروتئین ساختاری مهم در حیوانات است؟ اول، کلاژن از نظر حرارتی پایدار است، دوم، از مقاومت مکانیکی زیادی برخوردار است، سوم که شاید تعجب آورتر باشد؛ می تواند با سایر مولکولهای زیستی تعامل کند.

سن تنها چیزی است که می تواند جلوی شگفت انگیز بودن کلاژن را بگیرد زیرا هرچه سن شما بالاتر می رود، میزان کلاژن سازی شما کمتر می شود.و آنچه شما می سازید به اندازه کلاژن جوانی شما با کیفیت نیست و این امر بر ظاهر پوست، حفظ سلامت مفاصل و موارد دیگر تأثیر می گذارد.

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

چگونه کلاژن و پوست به هم پیوند می خورند؟

وجود کلاژن در همه جای بدن مهم است اما در هیچ کجا این مسئله به اندازه پوست شما مشهود نیست. کلاژن برای ظاهر پوست کلیدی است و پوست شما کلاژن زیادی تولید می کند بنابراین، آنها به طور مکرر با هم همراه می شوند.

این پروتئین ساختاری آنقدر مهم است که 75 درصد از وزن خشک پوست شما را تشکیل می دهد. همچنین به پوست شما قدرت و قابلیت ارتجاعی می بخشد. این ساختارهای پایدار را فراهم می کند که زیبایی شما بر اساس آن ساخته شده است.

کلاژن در لایه دوم پوست یعنی درم  شیوع بیشتری دارد. دو نوع کلاژن، عناصر ساختاری را تشکیل می دهند و لایه میانی پوست را به اپیدرم بالا و زیر پوست متصل می کنند.

از آنجا که ساختار پوست شما به کلاژن بستگی دارد، نقش مهمی در ایجاد خطوط ریز و چین و چروک دارد و ولید کافی کلاژن باعث می شود پوست صاف و محکم به نظر برسد و به این طریق پوست جوان، شاداب و با طراوت شود.

پس تعجبی ندارد که توانایی بدن شما در تولید مقادیر سالم کلاژن با کیفیت بالا به سن شما بستگی دارد، بنابراین به دنبال راه هایی برای حمایت از تولید کلاژن سالم برای ظاهر پوست جوان، سفت و صاف باشید.

روند کاهش کلاژن از بیست یا سی سالگی شروع می شود، زودتر از آنچه فکر می کردید !

وقتی صحبت کلاژن می شود، پروتئین ها فقط گروه هایی از اسیدهای آمینه هستند و کلاژن تفاوتی  با سایر آنها ندارد که گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین است.

تولید کلاژن با پروکلاژن، ماده ترشح شده توسط سلول ها  آغاز می شود. این فرآیند در دو قسمت سلول شما یعنی شبکه آندوپلاسمی و بدن گلژی انجام می شود اما به یاد داشته باشید کل این روند بدون حضور ویتامین C اتفاق نمی افتد!

کلاژن 5211512

چه عواملی باعث کاهش کلاژن در پوست می شود؟

با افزایش سن سطح کلاژن در بدن شروع به تخلیه می کند. تولید کلاژن با شروع هر سال بعد از بلوغ و با شروع هر سال تقریباً 1٪ کاهش می یابد. دکتر شاری مارچبین، متخصص پوست و زیبایی و گواهی آکادمی و متخصص آکادمی پوست آمریکا توضیح می دهد: “کمبود این ماده ارزشمند و حیاتی به افتادگی و ایجاد چین و چروک و خطوط ظریف کمک می کند.” علاوه بر این  “متخصصان مراقبت از پوست معتقد هستند:” سلول های پوست با افزایش سن با سرعت کمتری تقسیم می شوند و باعث نازک شدن اپیدرم – لایه بالایی پوست شما می شود. ”

علاوه بر این دکتر ادریس خاطرنشان می کند: “عوامل سبک زندگی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر ماورا بنفش، سیگار کشیدن، استرس و آلودگی نیز می توانند در کاهش سریع کلاژن نقش داشته باشند.” حتی غذایی که می خورید می تواند تأثیر به سزایی در سلامت پوست شما داشته باشد. این متخصص پوست می گوید: “یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات های ساده مانند شکر تصفیه شده و نان سفید می تواند تجزیه کلاژن و الاستین را در پوست شما افزایش دهد.”

چگونه می توانید کلاژن موجود در پوست خود را محافظت و تقویت کنید؟

خوشبختانه با انجام اقدامات مناسب مراقبت از پوست  می توانید از کلاژن موجود محافظت کرده و همچنین تولید کلاژن در پوست را تقویت کنید. در اینجا شش نکته مورد تأیید درم برای دستیابی به پوستی جوان و شاداب رویاهای خود آورده شده است:

هر روز ضد آفتاب بزنید، خورشید خشم نهایی طبعیت برای زیبایی و سلام پوست است و باعث از بین رفتن فیبرهای کلاژن شده و منجر به ایجاد چین و چروک می شود، به همین دلیل متخصصان زیبایی استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 را برای محافظت از پوست در برابر آسیب دیدگی پوست توصیه می کنند.

رتینول را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید، زیرا ثابت شده است که رتینول های موضعی و رتینوئیدها با تحریک تولید کلاژن در لایه های عمیق پوست، ظاهر پوست پیر را بهبود می بخشند. اگر باردار هستید یا پوست بسیار حساسی دارید گزینه های جدید رتینول مانند باکوچیول یک گزینه ایمن، موثر و بی خطر است.” علاوه بر این “مارتینوئید” همچنین به تسهیل گردش سلول های پوست، بهبود رنگ و بافت پوست و حتی کاهش اندازه منافذ کمک می کند و حصول برای بهترین نتیجه از آن در شب استفاده کنید.

ترجیحا روی یک کرم پپتیدی خوب سرمایه گذاری کنید. کرم ها و سرم های پپتیدی وجود دارد که شواهد بسیار خوبی برای تحریک کلاژن و الاستین در پوست و بهبود استحکام، تن و شلی پوست دارند. همچنین یک مرطوب کننده غنی از آنتی اکسیدان به رژیم مراقبت از پوست روزانه خود اضافه کنید. ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها می توانند در برابر آسیب اکسیداتیو رادیکال های آزاد به پوست، یکی از مهمترین عواملی که باعث تجزیه کلاژن می شود  محافظت کنند.

سلام به هیدراتاسیون؛ متخصصان سلامت و زیبایی می گویند آبرسانی نقش زیادی در تولید و ساخت کلاژن دارد و زمانی که پوست شما به طور مناسب آبرسانی نشود، پوست خشک شده و کلاژن قادر به ترمیم خودنخواهد بود. همچنین بدن شما برای ساخت کلاژن به ویتامین C نیاز دارد. و از آنجا که این یک ویتامین محلول در آب است  برای دور زدن بدن به آب نیاز دارد. بنابراین اگر بدن شما کم آب استویتامین C نمی تواند توسط بدن برای تحریک تولید کلاژن استفاده شود.

از مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند مرکبات، توت، کلم بروکلی و فلفل دلمه ای استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز دریافت می کنید تا به بدن شما در ساخت کلاژن کمک کند.

بریتنی مودل  متخصص تغذیه و بنیانگذار تغذیه و سلامتی بریتنی مودل خاطرنشان می کند: “سایر منابع غذایی که به طور طبیعی سرشار از کلاژن هستند شامل ماهی، سفیده تخم مرغ و آبگوشت استخوان است. وی می گوید: “از آنجا كه كلاژن در بافتهای پیوندی مانند ماهیچه ها متمركز می شود، گوشتی كه شامل بافت همبند یا عضله است یكی از بهترین منابع كلاژن است.”بریتنی مودل پیشنهاد می کند فقط آبگوشت ارگانیک انتخاب شود تا حداقل در معرض سموم یا فلزات مضر قرار نگیرد. این متخصص تغذیه پیشنهاد می کند  اگر گیاهخوار هستید به دنبال غذاهایی مانند پنیر توفو، عدس، تمپه، دانه های چیا و کینوا باشید تا تمام اسیدهای آمینه لازم برای تولید کلاژن را دریافت کنید. به غیر از این پیشنهاد می کند که بیشتر غلات کامل بخورید و میزان قند و کربوهیدرات تصفیه شده را کاهش دهید زیرا از ترمیم کلاژن جلوگیری می کند.

درمان های داخل مطب را امتحان کنید؛ درمان های داخل مطب مانند لایه برداری شیمیایی و لیزرهای روکش دار را انجام دهید زیرا دستگاه های مبتنی بر انرژی با فرکانس رادیویی می توانند به بازسازی کلاژن در پوست کمک کنند، حتی میکرونیدلینگ و تزریق با پلاسمای غنی از پلاکت می تواند باعث ایجاد کلاژن در پوست شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *