آرشیو بلاگ

آیا روغن‌های اساسی می‌توانند به اگزما یا درماتیت آتوپیک کمک کنند؟

اگزما 749684584541545458

اگزما (درماتیت آتوپیک) از بیماری های پوستی است که در هر سنی ممکن است رخ دهد اما معمولا در کودکان شایع تر است و پوست را قرمز و خارش دار می کند. درماتیت آتوپیک طولانی مدت (مزمن) است و به طور دوره ای شعله ور می شود و ممکن است با آسم یا تب یونجه همراه باشد.

هیچ درمانی برای اگزما یافت نشده است. اما درمان ها و اقدامات مراقبت از خود می توانند خارش را تسکین دهند و از شیوع جدید جلوگیری کنند؛ به عنوان مثال، عدم استفاده از صابون های خشن، مرطوب سازی مرتب پوست و استفاده از کرم ها یا پمادهای دارویی و روغن های اساسی کمک می کند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر روغن های اساسی برای التیام و تسکین اگزما صحبت کنیم.

اگزما 749684584541545458

روغن اساسی چیست؟

روغن های اساسی از محصولات کاملا طبیعی هستند که از یک گونه گیاهی منفرد استخراج می شوند. همه گیاهان روغنهای اساسی تولید نمی کنند و معمولا ریشه ها، ساقه ها، برگها، گلها یا میوه های گیاهان بخصوصی این روغن ها را تولید می کنند. تولیدکنندگان محصولات بهداشتی و زیبایی معمولاً از روغنهای اساسی در عطرها، طعم دهنده ها و رایحه درمانی استفاده می کنند.

هر روغن اساسی از ترکیبات شیمیایی منحصر به فردی برخوردار است و این تنوع بر بو، جذب و اثرات آن بر بدن تأثیر می گذارد. ترکیب شیمیایی یک این نوع روغن ها ممکن است در همان گونه های گیاهی  یا از گیاهی به گیاه دیگر متفاوت باشد.

بر اساس یک بررسی منتشر شده مبتنی بر شواهد، حدود 90 روغن اساسی برای استفاده در پوست بی خطر است و حداقل 1500 ترکیب احتمالی وجود دارد که می توانید امتحان کنید. وقتی آنها را مستقیماً روی پوست قرار می دهید، به لطف ترکیبات گیاهی روغنهای اساسی ممکن است فواید بی نظیری از جمله اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی داشته باشند. به عنوان مثال، روغن درخت چای یک درمان موضعی ضد التهاب و ضد میکروبی برای انواع بیماری ها، مانند آکنه و ورم (تورم) است.

اهمیت رقیق سازی روغنهای اساسی

با توجه به نام تجاری روغنهای ضروری Doterra، شما ممکن است بتوانید یک روغن اساسی را بدون روغن حامل به طور مستقیم بر روی پوست خود بمالید. آن دسته از روغن ها که در دسته بندی های شسته و رفته طبقه بندی می شوند و نیازی به روغن حامل ندارند، شامل اسطوخودوس و چوب صندل هستند. اما سایر موارد مانند دارچین، آویشن و پونه کوهی باید با روغن حامل مانند بادام، نارگیل یا جوجوبا رقیق شوند. همچنین توصیه می شود روغن هایی مانند نعناع فلفلی، زنجبیل و فلفل سیاه را قبل از استفاده روی پوست حساس رقیق کنید، که نگرانی رایج در افرادی است که اگزما را کنترل می کنند.

اگزما 7854758465845468485

مزایای بالقوه بهداشتی روغنهای ضروری برای اگزما

قبل از اینکه روغنهای اساسی را برای هر نوع اگزما امتحان کنید، مهم است که از خطرات و مزایای بالقوه آن مطلع شوید.

بر اساس شواهد و آزمایشات انجام شده به اثبات رسیده است که برخی از  این روغنها می توانند به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی و ضد التهابی برای کسانی که درماتیت آتوپیک دارند، مفید باشند:

روغن گل گاوزبان

به عنوان مثال، طبق یک بررسی منتشر شده در دسامبر 2017 در مجله بین المللی علوم مولکولی نشان می دهد که استفاده موضعی روغن گل گاوزبان که از دانه های گیاه Borago officinalis استخراج می شود، ممکن است علائم را در افراد با درماتیت آتوپیک نسبتاً  شدید، کمتر کند. روغن گل گاوزبان حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 6 است که نقش مهمی در حفظ ساختار پوست و عملکرد آن دارد و به مزایای ضد التهابی که در برخی از افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک دیده می شود کمک می کند. با این وجود هنوز مشخص نیست که آیا روغن گل گاوزبان برای افرادی که مبتلا به اگزما و درماتیت آتوپیک هستند، برای استفاده طولانی مدت ایمن و موثر است، بنابراین محققان باید مطالعات بیشتری در مورد این روغن انجام دهند.

روغن درخت چای

روغن موضعی درخت چای نیز ممکن است برای مبتلایان به اگزما مفید باشد، هرچند که این تحقیق قطعی نیست. طی بررسی های انجام گرفته، ثابت شده است که روغن درخت چای موضعی، درماتیت تماسی آلرژیک، نوعی اگزما را که هنگام تماس پوست با ماده آلرژی زا ایجاد می شود، 40.5 درصد کاهش می دهد. اما برای اطمینان از اینکه آیا تأثیری بر درماتیت آتوپیک دارد یا خیر، باید منتظر ماند.

روغن درخت چای به دلیل خواص ضد التهابی و ضد میکروبی خود، همچنین می تواند به جلوگیری از رشد باکتری های پوست یا قارچ ها کمک کند. این ممکن است به ویژه برای افراد مبتلا به اگزما و درماتیت آتوپیک مفید باشد، زیرا خراشیدن بیش از حد در هنگام شعله ور شدن باعث شکستگی پوست می شود و پوست را در معرض آسیب قرار می دهد.

اگزما 7874854545645

روغن بابونه

مطالعات اخیر نشان داد که استفاده موضعی روغن بابونه آلمانی باعث کاهش سطح هیستامین (ماده شیمیایی منتشر شده پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن) و تکرار خراش در موش های دارای درماتیت آتوپیک می شود. درماتیت آتوپیک اغلب با آلرژی همراه است، بنابراین هر درمانی که واکنش های پوستی آلرژیک را آرام کند ممکن است به کاهش خارش مشخصه درماتیت آتوپیک کمک کند. اما این یافته ها ممکن است به سلامت انسان کمکی نکند! محققان برای تأیید این مزایا باید مطالعات بیشتری را روی انسان انجام دهند.

خطرات احتمالی سلامتی روغن های اساسی برای افراد مبتلا به اگزما

علی رغم تحقیقات امیدوارکننده، ممکن است  انتخاب نادرست روغنهای اساسی برای افراد مبتلا به اگزما و درماتیت آتوپیک خطرناک باشد بنابراین مهم است که مراقب باشید از کدام روغن اساسی استفاده می شود  زیرا برخی از آنها پوست را تحریک می کنند و احتمال بدتر شدن درماتیت آتوپیک را دارند.

تحریک پوست

گفتن اینکه از مصرف کدام یک از روغن های اساسی اجتناب کنید، دشوار است، زیرا روند تولید خود باعث تحریک پوست می شود. طبق بنیاد ملی اگزما، گرما و مواد شیمیایی اضافه شده در طی فرآیند استخراج روغنهای اساسی می توانند ترکیبات تحریک کننده پوست ایجاد کنند، که ممکن است روغنهای اساسی را به گزینه بدی برای افراد مبتلا به اگزما و درماتیت آتوپیک تبدیل کند.

اختلال در هورمون

صرف نظر از اینکه شما با اگزما زندگی می کنید، این نگرانی نیز وجود دارد که روغنهای اساسی ممکن است باعث تغییرات هورمونی شوند. لورن پلوچ، MD متخصص پوست و گواهینامه هیئت مدیره در آگوستا، جورجیا می گوید: بیش از 65 روغنهای اساسی حاوی ترکیباتی هستند که مخل هورمون هستند.

بر طبق انستیتوی ملی علوم بهداشت محیط، اخلالگران هورمونی معروف به مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز، مواد طبیعی یا تولیدی هستند که هورمونهای ساخته شده در بدن را تقلید یا مخالفت می کنند و استفاده مکرر از روغنهای اساسی حاوی EDC ممکن است منجر به تغییرات هورمونی ناخواسته شود.

به عنوان مثال، تحقیقات بالینی گذشته نشان داد که استفاده مکرر از روغن موضعی اسطوخودوس و روغن درخت چای باعث ایجاد بافت پستانی در سه پسر نوجوان می شود، یک بیماری که به عنوان ژنیکوماستی مرد شناخته می شود.

برای کمک به کاهش خطر قرار گرفتن در معرض EDC، حتما روغن اساسی خود را قبل از استفاده روی پوست خود رقیق کنید. انستیتوی ملی علوم بهداشت محیط یادآور می شود که با افزایش رقت، خطر قرار گرفتن در معرض EDC کاهش می یابد.

اگزما 74968546584156452454

چرا قبل از استفاده از روغنهای ضروری برای اگزما صحبت با متخصص پوست بسیار مهم است؟!

برخی مطالعات اخیر نشان می دهد که روغنهای اساسی مانند روغن گل گاوزبان و روغن درخت چای ممکن است به کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به عفونت پوست کمک کنند، اما ما نمی دانیم که آنها برای این بیماری پوستی چگونه تاثیر می گزارند.

علاوه بر این، برخی از روغنهای اساسی ممکن است پوست را تحریک کرده و باعث بدتر شدن علائم اگزما و درماتیت آتوپیک شوند.

طبق بنیاد ملی اگزما، اگزما یا درماتیت تماسی، برخلاف اگزمای تحریک کننده از آلرژی به یک ماده یا ماده شیمیایی خاص ناشی می شود. این می تواند باعث ایجاد جوش های تاول دار و خارش روی پوست شود. اگر نگران ایجاد اگزمای تماسی ناشی از روغنهای اساسی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است ابتدا آزمایش پچ را در یک منطقه طبیعی از پوست انجام دهند تا ببینند آیا واکنشی ایجاد می کنید یا خیر.

برخی متخصصان پوستی نیز به افراد مبتلا به اگزما و درماتیت آتوپیک توصیه می کنند که از روغنهای اساسی پرهیز کنند، زیرا آنها دارای سد پوستی ضعیفی هستند که باعث می شود موادی مانند روغنهای اساسی (و مخل هورمون های احتمالی آنها) به راحتی جذب شوند.

بنابراین قبل از هر اقدامی بهترین کار مشورت کردن با متخصص پوست، متخصص آلرژی یا سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی است تا بفهمید آیا روغنهای اساسی برای شما مناسب هستند  یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *